Świadczenia przyznawane w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA
Osoby ubiegające się o świadczenia z ubezpieczeń społecznych - ubezpieczeni lub członkowie rodzin ubezpieczonych mogą otrzymać w nadzwyczajnych okolicznościach tzw. świadczenie w drodze wyjątku. Dzieje się to w sytuacji, gdy ubezpieczony lub członek jego rodziny nie spełni któregoś z warunków przyznania prawa do świadczenia przewidzianego przez przepisy prawa.
REKLAMA
Członek rodziny ubezpieczonego stara się o rentę rodzinną po zmarłym ubezpieczonym. Syn studiuje i taka renta jest mu niezbędna do życia po śmierci ojca. Spełnia przesłankę kształcenia się, uznano na mocy prawa, że w dniu śmierci ubezpieczony był całkowicie niezdolny do pracy. Jednakże nie został spełniony ostatni warunek. Ojciec w chwili śmierci miał powyżej 30 lat, tym samym powinien posiadać co najmniej 5 letni okres składowy i nieskładkowy w ostatnim 10-leciu przed dniem złożenia wniosku przez syna lub przed dniem śmierci. Niestety okazuje się, że okres ubezpieczenia wynosi 4 lata, 11 miesięcy i 5 dni. Tym samym do spełnienia ostatniego wymogu zabrakło 25 dni. Syn otrzyma decyzję odmawiającą prawa do renty rodzinnej. Tym samym będzie mógł się ubiegać o świadczenie w drodze wyjątku - rentę rodzinną, przyznawane przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 83 ustawy emerytalnej.
Polecamy: Pracodawca w kryzysie
REKLAMA
Zgodnie z przytoczonym powyżej przepisem ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.
Od decyzji przyznającej świadczenie w drodze wyjątku oraz od decyzji odmawiającej przyznania takiego świadczenia, odwołanie nie przysługuje. Stronie przysługuje prawo do wniesienia wniosku do Prezesa Zakładu o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Podstawa prawna:
- art. 83 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.),
- art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 53 z późn. zm.)
Polecamy serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat