Od 1 marca 2011 roku kwota bazowa uwzględniana przy obliczaniu nowo przyznawanych świadczeń wzrosła i wynosi teraz 2822,66 zł, co oznacza, że jest wyższa od poprzednio obowiązującej o 105,95 zł. Nowa kwota bazowa może mieć zastosowanie do przeliczenia emerytur i rent już przyznanych.
Warunki do spełnienia
Po raz kolejny wysokość emerytury lub renty może być obliczona, jeżeli osoba ubiegająca się o przeliczenie świadczenia spełnia kilka warunków.
Zobacz: Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?
Te warunki są następujące:
● osoba wskazuje do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu tego świadczenia,
● osoba wnioskuje o obliczenie podstawy wymiaru emerytury lub renty z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem złożenia wniosku, o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub też z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia sprzed roku złożenia tego wniosku,
● wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu jest wyższy od obliczonego poprzednio.
Gdy wskazane warunki są spełnione Zakład Ubezpieczeń Społecznych, stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie świadczenia. Ta kwota bazowa będzie miała zastosowanie zarówno do obliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty, jak i do ustalenia części socjalnej świadczenia.
Osoby, które wnioskowały o przeliczenie emerytury lub renty wcześniej niż po 28 lutego 2011 roku, nie będą jej miały przeliczonej zgodnie z nową kwotą bazową. Jeśli chcą mieć przeliczone na podstawie nowej kwoty bazowej muszą wycofać wniosek złożony przed tą datą i złożyć nowy wniosek o ustalenie emerytury.
Zobacz serwis: Prawa seniora