Wcześniejszy powrót z sanatorium
REKLAMA
REKLAMA
W kontekście leczenia uzdrowiskowego ciekawym zagadnieniem jest możliwość skrócenia pobytu lub całkowitej rezygnacji z niego.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Skrócenie pobytu w sanatorium
Warto pamiętać, że pacjenci-kuracjusze, co do zasady, mają prawo zarówno do skrócenia pobytu jak i zrezygnowania z niego. Pobyt może zostać skrócony z ważnych przyczyn. Jako przykład wskazać należy chorobę samego zainteresowanego leczeniem, chorobę (także śmierć) członka rodziny. Co ważne, wcześniejszy powrót z sanatorium może wynikać także z przyczyn niezależnych od pacjenta, leżących po stronie uzdrowiska.
Czy można skrócić lub zrezygnować z pobytu w sanatorium?
Rezygnacja z pobytu w sanatorium
REKLAMA
Także rezygnację z turnusu w szpitalu uzdrowiskowym należy właściwie uzasadnić. Oddział NFZ uzna rezygnacje za zasadną, gdy będzie ona wynikała z: wypadku losowego, choroby ubezpieczonego lub z braku możliwości wyjazdu, spowodowanej nieuzyskaniem urlopu we wskazanym terminie. Możliwe jest wyznaczenie nowego terminu leczenia sanatoryjnego.
Pacjent, który zrezygnował z pobytu w sanatorium z innej niż wymienione wyżej przyczyny, nie może ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska w ciągu roku od daty niewykorzystanego wyjazdu. Zatem decyzję o rezygnacji z leczenia sanatoryjnego warto dokładnie przemyśleć.
Wcześniejszy powrót z sanatorium - opłaty
Leczenie i pobyt ubezpieczonego w szpitalu uzdrowiskowym finansuje NFZ, przekazując środki finansowe za faktycznie zrealizowane leczenie i rzeczywisty czas pobytu. W rezultacie jeżeli pacjent opuści uzdrowisko wcześniej niż ustalono w skierowaniu i skróci czas trwania turnusu, to za resztę niewykorzystanych dni, pozostałych do końca turnusu, nie otrzyma ona wynagrodzenia. Rodzi to skutek w postaci straty finansowej i jeżeli nie zajdą okoliczności losowe uzasadniające konieczność wcześniejszego wyjazdu kuracjusza, to placówka ma prawo wprowadzić regulaminem opłaty, rekompensujące stratę.
Sanatorium może obciążyć kuracjusza do wysokości szkody jeżeli ją poniosło z powodu wcześniejszego wyjazdu kuracjusza.
Jak często można wyjeżdżać do sanatorium?
Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r.
Źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA