REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można razem wyjechać do sanatorium z NFZ i mieć wspólny pokój?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Czy można razem wyjechać do sanatorium i mieć wspólny pokój?
Czy można razem wyjechać do sanatorium i mieć wspólny pokój?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie prawo nie reguluje kwestii wspólnego pobytu małżonków w sanatorium, a Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmian w tym zakresie. Jakie są zatem aktualne przepisy? Czy jest szansa na wyjazd we dwoje?

Razem do sanatorium? Przepisy nie ułatwiają małżonkom wspólnego wyjazdu

REKLAMA

Do resortu zdrowia wpłynęła interpelacja, dotycząca wspólnych wyjazdów małżeńskich do sanatoriów. Posłanka Karolina Pawliczak podkreśla, iż wielu seniorów chce być podczas kuracji z bliską osobą. „Urzędnicy NFZ uzasadniają, że jeśli złożona jest prośba o połączenie dwóch wniosków sanatoryjnych, to NFZ stara się przychylać do próśb, szczególnie jeśli skierowania wpłynęły do Funduszu w tym samym dniu i przyszli kuracjusze mają ten sam profil leczenia. W pierwszej kolejności jednak, zawsze decydują względy medyczne, a dopiero później społeczne” – czytamy w interpelacji. Jak podkreśla jej autorka, prywatnie zawsze jest możliwość wspólnego wyjazdu, a w ramach NFZ takiej gwarancji nie ma. Dlatego posłanka pyta czy ministerstwo w ramach posiadanych narzędzi legislacyjnych podejmuje działania zmierzające do uregulowania tej sytuacji.

REKLAMA

Odpowiedzi na to pytanie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Poinformował, iż „obowiązujące przepisy, które określają zasady kierowania świadczeniobiorców na leczenie uzdrowiskowe i korzystania przez pacjentów ze świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, nie regulują kwestii dotyczących wyjazdu małżeństw na leczenie uzdrowiskowe i w tym zakresie resort zdrowia nie planuje zmian”.

NFZ może, ale nie musi spełniać prośby o wspólny pobyt

Szafranowicz przypomniał, iż skierowanie dotyczy stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia jest zatem zapewnienie realizacji gwarantowanego świadczenia opieki zdrowotnej indywidualnemu świadczeniobiorcy. Oddziały wojewódzkie procedują skierowania pojedynczo i potwierdzają zgodnie z kolejnością ich wpływu. „Ze względu na możliwość zakwalifikowania małżonków na różne zakresy i profile leczenia w ramach lecznictwa uzdrowiskowego, mając jednocześnie na uwadze, że poszczególne uzdrowiska specjalizują się w określonych kierunkach leczniczych, skierowanie wskazanych osób na leczenie do tego samego uzdrowiska i zakładu lecznictwa uzdrowiskowego często jest zwyczajnie niemożliwe” – pisze wiceminister. I dodaje, iż obowiązujące regulacje prawne nie nakładają na oddziały wojewódzkie NFZ obowiązku pozytywnego rozpatrywania postulatów pacjentów dotyczących wspólnego wyjazdu i pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. „NFZ nie jest zobligowany do zapewnienia małżeństwom i innym osobom bliskim wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe i nawet w przypadku złożenia skierowań w tym samym terminie oraz kwalifikacji do tego samego zakresu leczenia i profilu leczenia możliwego do leczenia w tym samym uzdrowisku nie gwarantuje skierowania małżonków do tego samego sanatorium uzdrowiskowego i w tym samym terminie. Aktualnie NFZ ma taką możliwość, ale nie obowiązek, pozytywnego rozpatrzenia prośby dotyczącej połączenia i wspólnej realizacji złożonych wniosków, jednak w takim przypadku zastosowanie mają wyłączenie wewnętrzne ustalenia poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ i Minister Zdrowia nie zajmuje stanowiska w tym zakresie” – czytamy w odpowiedzi.

Co z pokojem dwuosobowym?

REKLAMA

Co więcej, z odpowiedzi ministerstwa wynika, iż nawet w przypadku wspólnego skierowania małżonków do sanatorium, nie można zagwarantować im zakwaterowania w pokoju dwuosobowym. „Przepisy określające warunki udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego nie regulują kwestii przydzielania pokoi danego standardu określonym grupom pacjentów, tym samym nie nakładają na zakłady lecznictwa uzdrowiskowego obowiązku zapewnienia samodzielnych pokoi małżonkom, partnerom, rodzeństwu i innym osobom chcącym wspólnie skorzystać z zakwaterowania w pokoju dwuosobowym (w efekcie skutkującego brakiem dostępności takich pokoi dla pacjentów przyjeżdżających na leczenie do sanatorium bez osoby towarzyszącej i tym samym budzącego niezadowolenie oraz uzasadniony sprzeciw tych pacjentów z uwagi na konieczność zakwaterowania w pokoju wieloosobowym). Stosowana w wielu sanatoriach uzdrowiskowych praktyka polegająca na przydzielaniu pokoi dwuosobowych w pierwszej kolejności małżeństwom pozostaje w gestii świadczeniodawców i nie jest uregulowana w przepisach prawa, ponieważ pobyty w sanatoriach uzdrowiskowych są pobytami leczniczymi i pacjenci kierowani na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe mają zapewnione przez NFZ miejsce w pokoju, a nie samodzielne pokoje (co tym samym nie wyklucza możliwości zakwaterowania małżonków w oddzielonych pokojach wieloosobowych – odpowiednio męskich i damskich)” – informuje ministerstwo.

Jeżeli oddział wojewódzki NFZ nie uwzględni wniosku o wspólny wyjazd do sanatorium, to świadczeniobiorcy zainteresowani odbyciem leczenia uzdrowiskowego w tym samym terminie i miejscu mogą skorzystać z puli zwrotów skierowań lub zrealizować leczenie uzdrowiskowe w warunkach ambulatoryjnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważna samodzielność kuracjusza

Szafranowicz odniósł się też do zawartej w interpelacji uwagi dotyczącej konieczności sprawowania opieki nad małżonkiem podczas pobytu w sanatorium. Wiceminister przypomniał, iż warunkiem skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest samodzielność i samoobsługa pacjenta, dlatego brakuje podstaw do łączenia pobytów w celu sprawowania opieki.

Źródło: Interpelacja nr 7576 w sprawie korzystania z sanatoriów/Sejm

uzdrowiskowego (Dz.U. 2012 poz. 14), p

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

REKLAMA

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

REKLAMA