E-skierowanie do sanatorium z NFZ. Co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
- E-skierowanie do sanatorium w 2023 r.
- Jakie informacje zawiera e-skierowanie?
- Potwierdzenie e-skierowania
- Na jakim etapie jest e-skierowanie?
E-skierowanie do sanatorium w 2023 r.
17 marca 2023 r. weszła w życie ważna zmiana dotycząca wydawania skierowań na leczenie uzdrowiskowe.
REKLAMA
Aktualnie skierowanie takie co do zasady jest wydawane w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej (SIM).
Skierowanie papierowe można wystawić w przypadku braku dostępu do systemu. Forma papierowa jest też dopuszczalna, gdy dotyczy ono świadczenia, które ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju.
W formie papierowej skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową mogą być wystawiane i potwierdzane do 30 czerwca 2023 r.
Co istotne, skierowania wystawione przed wejściem w życie zmian, zachowują swoją ważność i są potwierdzane na dotychczasowych zasadach.
Celem nowych regulacji jest skrócenie procesu wypełniania druku skierowania, a także zniwelowanie ryzyka niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do właściwego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
„Kiedy lekarz wystawi Ci e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do Twojego oddziału NFZ. Nie musisz pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału” – informuje Centrum e-Zdrowia.
Jakie informacje zawiera e-skierowanie?
E-skierowanie zawiera m.in. adres i miejsce wystawienia, numer identyfikujący skierowanie, datę wystawienia, oznaczenie świadczeniobiorcy i osoby wystawiającej skierowanie, podpis osoby wystawiającej albo osoby upoważnionej do wystawienia skierowania.
Skierowanie w postaci elektronicznej wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego jest przekazywane za pośrednictwem SIM do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy.
Niezwłocznie po dokonaniu oceny e-skierowania lekarz specjalista przekazuje do SIM informacje o jej wyniku.
Potwierdzenie e-skierowania
W sytuacji, gdy:
- lekarz specjalista zaaprobował celowość skierowania w postaci elektronicznej,
- w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej są wolne miejsca, przewidziane w umowach ze świadczeniodawcami prowadzącymi te zakłady
– oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekazuje do SIM informację o potwierdzeniu skierowania w postaci elektronicznej oraz dokonuje zmiany statusu tego skierowania.
Na jakim etapie jest e-skierowanie?
Przyszły kuracjusz jest informowany o etapach przetwarzania skierowania za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub w wiadomości na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
Pacjent może również złożyć dyspozycję przekazywania mu pisemnych powiadomień. W takiej sytuacji otrzymuje on od NFZ powiadomienie o:
- rejestracji skierowania;
- potwierdzeniu skierowania;
- odmowie potwierdzenia skierowania;
- przyczynie niepotwierdzenia skierowania w przypadku braku miejsc i jego kolejności na liście świadczeniobiorców;
- terminie rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych.
Informację o potwierdzeniu e-skierowania pacjent otrzymuje nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
Skąd wiadomo, na jakim etapie jest nasze e-skierowanie? Takie informacje można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta. W tym celu należy wyszukać zakładkę „Skierowania” (w aplikacji mojeIKP zakładkę „e-zdrowie”) i wpisać rodzaj e-skierowania lub datę.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2023 r., poz. 399)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat