REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Skierowanie do sanatorium NFZ./ Fot. Fotolia
Skierowanie do sanatorium NFZ./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pacjent, który chce wyjechać do sanatorium, powinien uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową albo zaświadczenie o braku przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju świadczeń zdrowotnych w uzdrowisku.

Lekarz wydający skierowanie

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe czy rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz pierwszego kontaktu, specjalista albo lekarz ze szpitala. Lekarz ten musi mieć podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług w danym roku lub pracować w placówce, która jest taką umową związana.

REKLAMA

Przy ocenie czy dany pacjent kwalifikuje się do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej lekarz bierze pod uwagę:

  1. stan zdrowia pacjenta;
  2. możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych;
  3. przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych uzdrowisk, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy;
  4. efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, jeżeli pacjent korzystał z tej formy leczenia lub rehabilitacji;
  5. zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim (§ 4. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego).

W celu zebrania informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta niezbędne jest przeprowadzenie podstawowych badań i uzyskanie ich wyników.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o wyjeździe do sanatorium z NFZ?

Przeciwwskazania

Istnieje także kilka sytuacji, określonych we wspomnianym wyżej rozporządzeniu, które stanowią przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. stan chorobowy, w którym leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitacja uzdrowiskowa przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych mogłyby spowodować pogorszenie stanu zdrowia pacjenta;
  2. choroba zakaźna w fazie ostrej;
  3. ciąża i połóg;
  4. czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem:
  • 5 lat w przypadku: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki,
  • 12 miesięcy w przypadku innych nowotworów złośliwych

– od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyłączeniem leczenia hormonalnego.

Zobacz również: Co sanatorium musi zapewnić pacjentowi?

Szczególne wskazania i przeciwwskazania

Gdy lekarz stwierdzi brak powyższych przeciwwskazań, bierze pod uwagę szczegółowe wskazania i przeciwwskazania uzależnione od poszczególnych rodzajów zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które zostały określone w załącznikach do wspomnianego rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Wysłanie skierowania do NFZ

W przypadku ziszczenia się warunków do wydania skierowania i braku przeciwwskazań lekarz sporządza skierowanie. Następnie powinien wysłać je do wojewódzkiego oddziału NFZ właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta. Nie ma jednak konieczności wysłania go przez lekarza, może to uczynić również sam zainteresowany. Ważne, by na kopercie  umieszczono sformułowanie: „skierowanie na leczenie uzdrowiskowe”.

Weryfikacja lekarza specjalisty

REKLAMA

W ramach NFZ skierowanie zostaje zweryfikowane przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatogii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej pod względem celowości w ciągu 30 dni od daty wpływu dokumentu do właściwego oddziału. W przypadkach uzasadnionych, np. konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej przesyłanej razem ze skierowaniem, termin ten może zostać przedłużony o 14 dni. Kolejność rozpatrywania skierowań wyznacza data wpływu do oddziału NFZ.

Lekarz specjalista właściwego oddziału NFZ może uznać dane skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową za nieuzasadnione. W takim przypadku zwraca je lekarzowi, który je wystawił i uzasadnia swoją decyzję.

Wybór uzdrowiska

Pacjent nie ma możliwości wybrania miejscowości leczenia uzdrowiskowego czy rehabilitacji uzdrowiskowej. Lekarz wydający skierowanie może zamieścić adnotację wskazująca miejscowość, ale NFZ nie jest nią związany. Dopiero na etapie weryfikacji skierowania przez lekarza specjalistę, po stwierdzeniu jego zasadności, zostanie określone miejsce, rodzaj i czas trwania leczenia. Warto wspomnieć, że NFZ nie jest również związany terminem leczenia wskazanym przez pacjenta.

Polecamy serwis: NFZ

Ważność skierowania

Skierowanie dotyczące osób dorosłych jest ważne 18 miesięcy od dnia jego wystawienia. NFZ informuje pacjenta na piśmie o terminie rozpoczęcia, miejscu oraz rodzaju leczenia najpóźniej 14 dni przed jego rozpoczęciem. W przypadku braku miejsc na odbycie leczenia pacjent zostaje wpisany na listę oczekujących. Ma prawo do uzyskiwania informacji, które miejsce zajmuje na liście. Po upływie 18 miesięcy skierowanie zostaje zwrócone do lekarza, który je wystawił. O utracie ważności dokumentu NFZ informuje zainteresowanego na piśmie.

Prawo do rezygnacji z wyjazdu

Pacjent ma prawo do rezygnacji z wyjazdu do sanatorium. Powinien bezzwłocznie zwrócić skierowanie do właściwego oddziału NFZ oraz w formie pisemnej uzasadnić i udokumentować rezygnację. NFZ przyznaje jej zasadność w przypadkach:

  1. wypadku losowego (np. śmierć członka rodziny czy wypadek);
  2. choroby ubezpieczonego;
  3. braku możliwości uzyskania przez ubezpieczonego urlopu wypoczynkowego we wskazanym w skierowaniu terminie.

Jeżeli przyczyny te zostaną uznane przez NFZ za uzasadnione, zostaje wyznaczony inny termin leczenia. Jeśli jednak NFZ uzna podane przez pacjenta przyczyny za nieuzasadnione, zwrócone skierowanie dotrze już po rozpoczęciu turnusu albo wcale nie zostanie zwrócone, pacjent będzie mógł ubiegać się o wyjazd dopiero z upływem roku od daty turnusu, na który miał wyjechać.

Polecamy serwis: Sanatorium

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

REKLAMA