Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Krok 1. Otrzymanie skierowania od lekarza
Pierwszym krokiem do wyjazdu jest otrzymanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
REKLAMA
Pamiętajmy, iż skierowanie otrzymamy jedynie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ lub jest zatrudniony w placówce, z którą fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Wystawiając skierowanie lekarz bierze pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)
Po zmianie przepisów, które weszły w życie 19 lipca 2019 r. istotny jest również czas, jaki upłynął od ostatniego turnusu oraz częstotliwość świadczeń.
Obecnie bowiem kuracjusz może korzystać z leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
Od zakończenia przez pacjenta leczenia lub rehabilitacji w uzdrowisku do dnia złożenia kolejnego skierowania musi upłynąć 12 miesięcy.
Ograniczenia te nie mają zastosowania do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym.
REKLAMA
Skierowanie wystawione przez lekarza należy przesłać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. W przeciwnym wypadku utraci ono swoją ważność. Pacjent sam może wysłać skierowanie do funduszu w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” albo „SKIEROWANIE NA REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ”.
Narodowy Fundusz Zdrowia rejestruje otrzymane skierowanie. Następnie lekarz specjalista dokonuje jego aprobaty pod względem celowości leczenia lub rehabilitacji. Może również zażądać od lekarza wystawiającego skierowanie odpowiedniej dokumentacji medycznej.
Krok 2. Potwierdzenie skierowania przez NFZ
Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia powinien rozpatrzyć skierowanie w terminie 30 dni od dnia jego wpływu. Jeśli istnieje potrzeba uzupełnienia dokumentacji, termin ten może zostać przedłużony, nie więcej jednak niż o 14 dni.
Jeżeli z powodu braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego NFZ nie może potwierdzić skierowania, to składa je do dokumentacji i informuje o tym pacjenta nie później niż 30 dni od otrzymania skierowania.
Pacjent powinien zostać poinformowany pisemnie o swojej kolejności na liście świadczeniobiorców, oczekujących na potwierdzenie skierowania
Aby dowiedzieć się więcej na temat swojego skierowania można skorzystać z przeglądarki, która znajduje się na stronie: https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app
W przypadku pojawienia się wolnych miejsc w sanatorium oddział wojewódzki NFZ potwierdza skierowanie. Jednocześnie określa:
1) rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ich tryb;
2) odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej;
3) datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej; w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach stacjonarnych – czas trwania;
4) okres leczenia, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych albo rehabilitacji uzdrowiskowej.
Pacjent otrzymuje z funduszu potwierdzone skierowanie. Doręczenie tego dokumentu powinno nastąpić nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia.
Termin ten może zostać skrócony, jeżeli pacjent wyrazi na to zgodę w formie pisemnej, telefonicznej lub elektronicznej. W takiej sytuacji doręczenie powinno nastąpić w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem leczenia.
Doręczając skierowanie na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o zasadach odpłatności za pobyt w sanatorium, ewentualnie także o całkowitych kosztach za pobyt opiekuna.
Krok 3. Wyjazd
Świadczeniami gwarantowanymi z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego w przypadku osób dorosłych są:
- uzdrowiskowe leczenie szpitalne;
- uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne;
- uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym;
- uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym;
- uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne.
Czas trwania leczenia uzdrowiskowego wynosi:
- 21 dni – dla uzdrowiskowego leczenia szpitalnego i sanatoryjnego
- 28 dni – w przypadku uzdrowiskowej rehabilitacji w szpitalu lub sanatorium uzdrowiskowym
- od 6 do 18 dni – dla uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.
Turnusy w szpitalach mogą być przedłużone na wniosek kierującego lekarza za zgodą oddziału NFZ.
Warunki realizacji tych świadczeń oraz zasady dotyczące odpłatności zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 23 lipca 2013 r.
Nieodpłatne dla pacjenta powinny być badania diagnostyczne oraz leki i wyroby medyczne w zakresie koniecznym do wykonywania świadczeń gwarantowanych.
Kuracjusz ponosi koszty przejazdu do sanatorium oraz częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie.
Podstawa prawna:
Polecamy serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat