REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
sanatorium, rehabilitacja, senior fot. Shutterstock
sanatorium, rehabilitacja, senior fot. Shutterstock
/
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym krokiem do tego, aby wyjechać do sanatorium jest uzyskanie odpowiedniego skierowania. Przyszli kuracjusze powinni pamiętać o ważnych zmianach, jakie obowiązują od 19 lipca 2019 r.

Krok 1. Otrzymanie skierowania od lekarza

Pierwszym krokiem do wyjazdu jest otrzymanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

REKLAMA

Pamiętajmy, iż skierowanie otrzymamy jedynie od lekarza, który ma podpisaną umowę z NFZ lub jest zatrudniony w placówce, z którą fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wystawiając skierowanie lekarz bierze pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Po zmianie przepisów, które weszły w życie 19 lipca 2019 r. istotny jest również czas, jaki upłynął od ostatniego turnusu oraz częstotliwość świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie bowiem kuracjusz może korzystać z leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Od zakończenia przez pacjenta leczenia lub rehabilitacji w uzdrowisku do dnia złożenia kolejnego skierowania musi upłynąć 12 miesięcy.

Ograniczenia te nie mają zastosowania do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym.

REKLAMA

Skierowanie wystawione przez lekarza należy przesłać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. W przeciwnym wypadku utraci ono swoją ważność. Pacjent sam może wysłać skierowanie do funduszu w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” albo „SKIEROWANIE NA REHABILITACJĘ UZDROWISKOWĄ”.

Narodowy Fundusz Zdrowia rejestruje otrzymane skierowanie. Następnie lekarz specjalista dokonuje jego aprobaty pod względem celowości leczenia lub rehabilitacji. Może również zażądać od lekarza wystawiającego skierowanie odpowiedniej dokumentacji medycznej.

Krok 2. Potwierdzenie skierowania przez NFZ

Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia powinien rozpatrzyć skierowanie w terminie 30 dni od dnia jego wpływu. Jeśli istnieje potrzeba uzupełnienia dokumentacji, termin ten może zostać przedłużony, nie więcej jednak niż o 14 dni.

Jeżeli z powodu braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego NFZ nie może potwierdzić skierowania, to składa je do dokumentacji i informuje o tym pacjenta nie później niż 30 dni od otrzymania skierowania.

Pacjent powinien zostać poinformowany pisemnie o swojej kolejności na liście świadczeniobiorców, oczekujących na potwierdzenie skierowania

Aby dowiedzieć się więcej na temat swojego skierowania można skorzystać z przeglądarki, która znajduje się na stronie: https://skierowania.nfz.gov.pl/ap-przegl-skier/servlet/skierowania/show_app

W przypadku pojawienia się wolnych miejsc w sanatorium oddział wojewódzki NFZ potwierdza skierowanie. Jednocześnie określa:

1) rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ich tryb;

2) odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej;

3) datę rozpoczęcia leczenia albo rehabilitacji uzdrowiskowej; w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach stacjonarnych – czas trwania;

4) okres leczenia, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Pacjent otrzymuje z funduszu potwierdzone skierowanie. Doręczenie tego dokumentu powinno nastąpić nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Termin ten może zostać skrócony, jeżeli pacjent wyrazi na to zgodę w formie pisemnej, telefonicznej lub elektronicznej. W takiej sytuacji doręczenie powinno nastąpić w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem leczenia.

Doręczając skierowanie na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o zasadach odpłatności za pobyt w sanatorium, ewentualnie także o całkowitych kosztach za pobyt opiekuna.

Krok 3. Wyjazd

Świadczeniami gwarantowanymi z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego w przypadku osób dorosłych są:

  • uzdrowiskowe leczenie szpitalne;
  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne;
  • uzdrowiskowa rehabilitacja w szpitalu uzdrowiskowym;
  • uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium uzdrowiskowym;
  • uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne.

Czas trwania leczenia uzdrowiskowego wynosi:

  • 21 dni – dla uzdrowiskowego leczenia szpitalnego i sanatoryjnego
  • 28 dni – w przypadku uzdrowiskowej rehabilitacji w szpitalu lub sanatorium uzdrowiskowym
  • od 6 do 18 dni – dla uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.

Turnusy w szpitalach mogą być przedłużone na wniosek kierującego lekarza za zgodą oddziału NFZ.

Warunki realizacji tych świadczeń oraz zasady dotyczące odpłatności zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 23 lipca 2013 r.

Nieodpłatne dla pacjenta powinny być badania diagnostyczne oraz leki i wyroby medyczne w zakresie koniecznym do wykonywania świadczeń gwarantowanych.

Kuracjusz ponosi koszty przejazdu do sanatorium oraz częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1373 z późn. zm.);

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2011 r., poz. 835 z późn.zm.)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 168)

Polecamy serwis: Prawa seniora

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podział majątku po rozwodzie. Poznaj podstawowe zasady

Jakie są zasady podziału majątku po rozwodzie? Co jest majątkiem wspólnym, a co majątkiem osobistym? W jakim terminie należy dokonać podziału majątku? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania w poniższym artykule.

Nowe taryfy na prąd: Prezydent podpisał ustawę, 30 kwietnia 2025 r. weszła w życie

W dniu 28 maja 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. z 2025 r. poz. 565). Zmiany są na szczęście na korzyść obywateli i weszły w życie przed majówką, 30 kwietnia 2025 r.

Wysoką rentę ZUS przekształcił w niższą emeryturę. Potem kłopoty z waloryzacją. Co z tym zrobi rząd?
Pełnomocnictwo do głosowania na Prezydenta Polski w dniu 18 maja 2025 r. [WZÓR]

Przepisy prawa dopuszczają głosowanie na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. przez pełnomocnika, ale tylko w kraju. Czy każdy może głosować przez pełnomocnika? Kto może być pełnomocnikiem? Oto wzór wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach prezydenckich 2025.

REKLAMA

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

Wybory prezydenckie 2025: 5 maja mija ważny termin [Harmonogram]

Wybory prezydenckie 2025 są coraz bliżej. Mijają kolejne ważne terminy dla wyborców. Do 5 maja zgłasza się np. głosowanie korespondencyjne i bezpłatny transport do lokalu wyborczego. Sprawdź pozostałe terminy wyborcze w harmonogramie.

Google będzie musiał sprzedać przeglądarkę Chrome? Jest kolejka chętnych, w tym OpenAI i Yahoo. Transakcja za grube miliardy USD

Czy gigantowi z Mountain View grozi rozbiór? Sądowy pojedynek pomiędzy Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Google wszedł w nową fazę. Na szali leży przyszłość firmy wartej 2 biliony dolarów. Jednym z realnych scenariuszy jest zmuszenie Google do sprzedaży jednego ze swoich flagowych produktów. Po przeglądarkę Chrome już ustawia się kolejka chętnych, a w niej OpenAI i Yahoo.

MOPS ze zwrotem świadczenia pielęgnacyjnego (9000 zł do 17 000 zł). Bo nie można łączyć ze świadczeniem wspierającym

Na czym polega problem? Z czego wynikają sprzeczne wyroki sądów (na dziś WSA, czekamy na NSA)? Osoby niepełnosprawne i ich rodziny (opiekunowie) twierdzą, że nie wiedzieli o tym, będą musieli oddawać świadczenie pielęgnacyjne po przyznaniu świadczenia wspierającego. Chodzi o kwoty często między 20 000 a 40 000 zł.  Jak to możliwe, że nie wiedzieli skoro w 2023 r, każdy opiekun osoby niepełnosprawnej otrzymał pismo informacyjne w tej sprawie z MOPS?

REKLAMA

Krótszy tydzień pracy w Polsce a wynagrodzenie takie samo? W 2026 r. dobrowolny pilotaż dla firm i urzędów. Ale kodeks pracy już teraz pozwala krócej pracować

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk uważa, że skrócenie czasu pracy będzie pożądaną przez Polaków zmianą, ale wyłącznie przy zachowaniu tego samego wynagrodzenia. Ministra w dniu 28 kwietnia 2025 r. zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców. Jego szczegóły mają zostać podane do końca czerwca. Warto jednak wiedzieć, że już dziś przepisu kodeksu pracy pozwalają na skrócenie tygodnia pracy.

6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia – to się dzieje! Już niebawem skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skróconego czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł. Doświadczenia jednej z firm produkcyjnych z Poznania, pokazują wręcz, że zmiana taka może pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe firmy.

REKLAMA