Wyjazd do sanatorium z KRUS – opłaty
REKLAMA
REKLAMA
Jak otrzymać zwrot kosztów przejazdu
Koszty przejazdu wypłaca zakład rehabilitacji leczniczej, do którego została skierowana na rehabilitację dana osoba.
REKLAMA
Zwrot kosztów następuje po przybyciu na miejsce.
Koniecznym jest złożenie pisemnego wniosku. W piśmie należy wskazać ewentualne posiadane uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów. Należy również przedstawić bilety lub rachunki za przejazd.
Zwrot kosztów przejazdu następuje w formie gotówkowej niezwłocznie po przedstawieniu wniosku, nie później jednak niż w przedostatnim dniu pobytu w zakładzie rehabilitacji leczniczej.
Zobacz również: Gdzie rolnik skorzysta z leczenia uzdrowiskowego
Jak oblicza się koszty przejazdu
Pan Henryk chciałby, aby do sanatorium przywiózł go samochodem jego syn. Liczy, że otrzyma zwrot kosztów poniesionych za zakup paliwa.
Pan Henryk nie otrzyma zwrotu „za paliwo”.
Zakład rehabilitacji leczniczej zwraca bowiem osobie skierowanej koszty przejazdu odpowiadające cenie biletu za przejazd kolejowy wykonywany przez uprawnionego przewoźnika w drugiej klasie pociągu osobowego.
Możliwe jest również otrzymanie zwrotu za przejazd autobusem, jeżeli nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy.
Zwrot opłaty za przejazd obejmuje również koszty odpowiadające cenie biletu za przejazd publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
W przypadku przejazdu autobusem, pociągiem lub środkami komunikacji miejskiej uwzględnia się tu ewentualne ulgi, do których uprawniony jest kuracjusz.
Jeżeli między miejscem zamieszkania osoby skierowanej na rehabilitację leczniczą a zakładem rehabilitacji nie ma osobowej komunikacji kolejowej lub autobusowej komunikacji zwykłej, wysokość zwrotu kosztów przejazdu ustala się w kwocie odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka komunikacji publicznego transportu zbiorowego.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 7 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat