Gdzie rolnik skorzysta z leczenia uzdrowiskowego
REKLAMA
REKLAMA
Poniżej wykaz Centrów Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz ze specjalizacjami:
1. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Iwoniczu Zdroju
Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji leczniczej osób ze zwyrodnieniami kręgosłupa i stawów obwodowych oraz ze zmianami dyskopatycznymi kręgosłupa.
REKLAMA
Wskazaniami do rehabilitacji w centrum są również schorzenia narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii. W leczenia sanatoryjnego mogą też korzystać osoby po przebytych urazach mięśni, kości i stawów, osoby po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych kręgosłupa.
Centrum zajmuje się również rehabilitacją dzieci i młodzieży w zakresie wad postawy.
2. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Horyńcu Zdroju
Sanatorium specjalizuje się w rehabilitacji osób ze schorzeniami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.
3. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Szklarskiej Porębie
Wskazaniami do leczenia sanatoryjnego w centrum są głównie choroby narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.
Zobacz również: Jak działają tężnie
4. Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS NIWA w Kołobrzegu
Z rehabilitacji w ośrodku mogą korzystać głównie osoby z chorobami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii oraz z chorobami układu krążenia.
5. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Jedlcu
Centrum zajmuje się leczeniem sanatoryjnym osób ze schorzeniami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.
REKLAMA
W szczególności wskazaniami do rehabilitacji w tym ośrodku są: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe innych stawów, stany pourazowe kości, stawów i tkanek miękkich, stany po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych, wady postawy i skrzywienia kręgosłupa z przewlekłym zespołem bólowym, stany po udarach mózgu (co najmniej po upływie 6 miesięcy od wystąpienia udaru przy zachowanej możliwości samoobsługi), choroby i następstwa urazów układu nerwowego z uszkodzeniem neuronu obwodowego z zespołami bólowymi oraz upośledzeniem czynności ruchowych, stwardnienie rozsiane w okresie remisji.
Centrum zajmuje się również usprawnianiem osób po amputacjach. Wskazaniami do leczenia sanatoryjnego są również przewlekły nieżyt dróg oddechowych, nawracające infekcje gardła, stan po przebytym zapaleniu płuc i opłucnej, przewlekłe choroby układu oddechowego.
Zobacz również serwis: Senior i zdrowie
6. Centrum Rehabilitacji Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego "Sasanka" w Świnoujściu
Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji leczniczej osób z chorobami narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.
7. Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Teresinie
Specjalizacją ośrodka jest rehabilitacja narządów układu ruchu z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii.
Zobacz również: Co to jest opłata miejscowa i uzdrowiskowa
Kto może skorzystać z rehabilitacji finansowanej przez KRUS
Turnusy rehabilitacyjne przewidziane są dla rolników uznanych za częściowo lub całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym lub zagrożonych taką niezdolnością przy jednoczesnych rokowaniach, że taka osoba odzyska zdolność do pracy dzięki leczeniu i rehabilitacji.
Ponadto osoba kierowana na rehabilitację nie powinna mieć ukończonych 60 lat (w przypadku kobiet) i 65 lat (w przypadku mężczyzn).
Należy również spełniać jeden z podanych poniżej warunków:
- w pełnym zakresie podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z ustawy;
- podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej przez 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą (okres ten nie jest wymagany, gdy osoba uległa wypadkowi przy pracy rolniczej),
- mieć ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli osoba taka zachowała zdolność do samodzielnej egzystencji.
Źródło: KRUS.gov.pl
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat