Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego?
REKLAMA
REKLAMA
Ważne zmiany obowiązują od 19 lipca 2019 r. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku
REKLAMA
Co to jest sanatorium ?
Sanatorium jest to zakład medyczny wykorzystujący walory rekreacyjne, przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne, wody termalne, borowina, ozon, radon, sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka. Zazwyczaj ośrodek sanatoryjny zlokalizowany jest w miejscowości uzdrowiskowej o specyficznym klimacie i szczególnych walorach przyrodoleczniczych, przeznaczonych dla osób przewlekle chorych i rekonwalescentów, wymagających rehabilitacji lub utrwalenie leczenia szpitalnego.
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Leczenie uzdrowiskowe przysługuje osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który bierze pod uwagę:
- aktualny stan zdrowia osoby ubiegającej się o skierowanie;
- brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego;
- oczekiwany wpływ leczenia, w szczególności warunków naturalnych (surowców leczniczych, klimatu, morza, mikroklimatu) na stan zdrowia;
- dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego, o ile dana osoba już z niego korzystała;
- w przypadku dorosłych – zalecaną częstotliwością korzystania z leczenia uzdrowiskowego jest nie więcej niż raz na 12 miesięcy.
W skierowaniu lekarz może określić, po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań do leczenia w danym uzdrowisku, miejsce i rodzaj leczenia. Te określenie nie jest jednak wiążące dla oddziału wojewódzkiego NFZ.
Skierowanie wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby.
Zobacz: Uzdrowiska i ich profile lecznicze
Koszty
Osoba, która będzie korzystać z leczenia ponosi koszty przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego oraz częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym.
REKLAMA
Podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych pokrywa do wysokości określonej w umowie oddziału wojewódzkiego Funduszu z sanatorium uzdrowiskowym różnicę kosztów wyżywienia i zakwaterowania ubezpieczonego.
Dzieci i młodzież do ukończenia lat 18, a jeżeli kształcą się dalej - do ukończenia lat 26, dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku, a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej nie ponoszą odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w prewentorium i sanatorium uzdrowiskowym.
Zobacz serwis: Leki refundowane
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat