Uprawnienia Honorowego Dawcy Krwi i Przeszczepu
Osobom, które posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” przysługuje bezpłatne, do wysokości limitu (limit cen leków posiadających tę samą nazwę międzynarodową albo różne nazwy międzynarodowe, ale podobne działanie terapeutyczne), zaopatrzenie w leki objęte wykazami:
- leków podstawowych i uzupełniających,
- leków, które osoba posiadająca tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów.
Recepty
Leki te wydawane są na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.
Osoba przedstawiająca receptę do realizacji jest obowiązana do okazania odpowiedniej legitymacji: Honorowego Dawcy Krwi lub Przeszczepu.
Żołnierze
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia wojskowe oraz pełniący służbę kandydacką, służbę przygotowawczą lub służbę wojskową przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe. Oprócz tego przysługuje im bezpłatne zaopatrzenie w leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Zobacz: Gdzie odbywa się leczenie uzdrowiskowe
Inwalidzi wojskowi
Bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających przysługuje również osobom, które są inwalidami wojskowymi; które doznały uszczerbku na zdrowiu w okolicznościach określonych w art. 7 i 8 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych (m.in. w walce z wrogiem, na froncie, w związku z pobytem w niewoli lub w obozie dla internowanych, w związku z udziałem w ruchu podziemnym lub partyzanckim oraz z pobytem w niewoli, w obozach koncentracyjnych lub w więzieniach za udział w tym ruchu) oraz ich rodzin i nie zostały zaliczone do żadnej z grup inwalidów, ponadto osobom, które są cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych.
Zobacz serwis: Prawa seniora