Koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Pobyt w sanatorium osób skierowanych na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ jest bezpłatny.
Pobyt w sanatorium osób skierowanych na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ jest bezpłatny. Ponoszą one tylko koszty przejazdu do i z sanatorium. Możliwy jest również pełnopłatny pobyt w uzdrowisku - poza skierowaniem z NFZ.

Koszty wyżywienia i zakwaterowania

Wysokość kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu zależy przede wszystkim od terminu w jakim zamierzamy skorzystać z leczenia. Wysokość opłat przedstawia się następująco (w złotych):

1. od 1 października do 30 kwietnia:
- pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 25,00;
- pokój jednoosobowy w studiu – 20,00;
- pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 19,00;
- pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 15,00;
- pokój dwuosobowy w studiu – 13,00;
- pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 11,00;
- pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 9,50;
- pokój wieloosobowy w studiu – 9,00;
- pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 8,00.

2. od 1 maja do 30 września:
- pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 31,50;
- pokój jednoosobowy w studiu – 28,50;
- pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 25,50;
- pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 21,00;
- pokój dwuosobowy w studiu – 19,00;
- pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 15,00;
- pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 11,50;
- pokój wieloosobowy w studiu – 10,50;
- pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego – 9,00.

Planując pełnopłatny pobyt w sanatorium, należy odpowiednio wcześnie skontaktować się z wybranym sanatorium i zarezerwować termin.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Koszty ubezpieczonych

Wszyscy ubezpieczeni, którzy otrzymali skierowanie na leczenie uzdrowiskowe ponoszą koszty przejazdu do i z sanatorium; koszty zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych nie związanych z chorobą podstawową, będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe; dodatkowe opłaty wynikające z przepisów lokalnych obowiązujących w miejscu położenia zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, np. tzw. opłatę klimatyczną.

Z obowiązku wniesienia opłaty klimatycznej zwolnione są osoby korzystające ze szpitalnego leczenia uzdrowiskowego.

Zobacz: Co sanatorium musi zapewnić pacjentowi

Prawo
Pozew o zachowek. Sąd rejonowy czy okręgowy?
29 lip 2024

"Zamierzam złożyć pozew o zachowek. Do jakiego sądu wnosi się takie pismo i ile wynosi opłata?" - pyta Czytelniczka. To do jakiego sądu należy wnieść pismo, zależy od wartości przedmiotu sporu, podobnie jak wysokość opłaty. Jakie są zatem aktualne zasady?

Minister Siekierski: pensje w KRUS są za niskie
29 lip 2024

Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował przedstawicieli OPZZ reprezentujących pracowników KRUS, że zdaje sobie sprawę z niskich pensji w tej instytucji. Minister zaapelował, by zwrócili się w tej sprawie również do resortu finansów.

Wystarczy 5 lat zamieszkiwania w kraju UE, a nie 10. Prawo do zasiłku według TSUE
29 lip 2024

Państwo Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wystarczy warunek zamieszkiwania na terytorium państwa UE przez 5 lat.

Unia zmienia zasady znakowania jaj. Będą braki jajek ma półkach i znacząca podwyżka cen
29 lip 2024

Przyjęcie zmienionych przez Komisję Europejską przepisów dotyczących znakowania jaj w miejscu ich produkcji, a nie w miejscu pakowania - jak to jest obecnie, spowoduje braki jajek ma półkach oraz znaczącą podwyżkę cen. Tak ocenia Polska Izba Handlu (PIH).

Palacze oberwą po kieszeniach. Akcyza mocno w górę od 2025 roku
29 lip 2024

Palacze mocno oberwą po kieszeniach. Akcyzy na papierosy w 2025 r. wzrośnie o 25 proc. a w roku 2026 – o 20 proc., na płyn do papierosów elektronicznych w 2025 r. wzrośnie o 75 proc. i o 50 proc. w 2026 r. Tak wynika z opublikowanej na stronie KPRM informacji. Planowana jest akcyza na urządzenia do waporyzacji - 40 zł za sztukę.

Ustawa o statusie osoby najbliższej. Padła ważna deklaracja
29 lip 2024

Wiele osób czeka na projekt ustawy o statusie osoby najbliższej, który będzie ułatwiał osobom żyjącym w związkach nieformalnych czynności administracyjne, cywilne czy podatkowe. Posłanka PSL Urszula Pasławska zadeklarowała, że projekt ten zostanie zaprezentowany jesienią.

3 nowe świadczenia od 1 października 2024 r. Co z rodzicami niepełnosprawnymi?
29 lip 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice i opiekunowie będą mogli ubiegać się o nowe świadczenia w ramach programu „Aktywny rodzic”: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Wnioski będzie przyjmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od czego zależy możliwość ubiegania się o nowe formy wsparcia przez rodzica z niepełnosprawnością? Co z aktywnością zawodową?

ZUS: Niepełnosprawność to nie zawsze niezdolność do pracy. Jakie są różnice? Kiedy należy się renta?
29 lip 2024

Czasem odróżnienie niepełnosprawności od niezdolności do pracy sprawia kłopoty i rodzi nieporozumienia. ZUS wyjaśnia, że są to dwa różne pojęcia. O zakwalifikowaniu poszczególnych osób do kategorii niepełnosprawnych, czy niezdolnych do pracy decydują odmienne przesłanki, różny jest ich podział na stopnie, mają odrębne podstawy prawne i wywołują inne skutki prawne.

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci będą uczyły się w pełnych klasach. Szkoły muszą pomieścić 80 tys. dzieci z Ukrainy
29 lip 2024

W roku szkolnym 2024/2025 najmłodsze dzieci znowu będą się uczyły w pełnych klasach. Szkoły muszą bowiem pomieścić ok. 80 tys. dzieci z Ukrainy. Zamiast niżu demograficznego, jest więc spora nadwyżka uczniów.

Nowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp. Nowe przepisy już obowiązują
29 lip 2024

Pracodawcy muszą m.in. prowadzić rejestry dotyczące prac wykonywanych z w kontakcie z niebezpiecznymi substancjami oraz pracowników wykonujących te prace. Będą też musieli przeprowadzać dodatkowe badania stanu zdrowia pracowników. Nowe przepisy obowiązują od 28 lipca 2024 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...