Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
REKLAMA
REKLAMA
Ważne zmiany obowiązują od 19 lipca 2019 r. Czytaj więcej: Wyjazd do sanatorium z NFZ (po zmianach w 2019 r.) krok po kroku
REKLAMA
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Leczenie uzdrowiskowe przysługuje danej osobie na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który wystawiając je bierze pod uwagę:
- aktualny stan zdrowia pacjenta;
- brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego;
- oczekiwany wpływ leczenia uzdrowiskowego, w szczególności warunków naturalnych (surowców leczniczych, klimatu, morza, mikroklimatu), na stan zdrowia pacjenta;
- dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego, o ile pacjent z takiego leczenia korzystał;
- w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 12 miesięcy.
Skierowanie przesyła się do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby.
Narodowy Fundusz Zdrowia
Po otrzymaniu skierowania przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia komórka organizacyjna właściwa w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego dokonuje jego rejestracji, nadając skierowaniu kolejny numer w rejestrze.
Następnie lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej dokonuje aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego. Może on zażądać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który wystawił skierowanie, dostarczenia w wyznaczonym terminie dokumentacji medycznej niezbędnej do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego, uzupełnienia lub aktualizacji tej dokumentacji oraz przeprowadzenia dodatkowych badań.
Potwierdzenie skierowania
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza skierowanie, jeżeli lekarz specjalista aprobował celowość skierowania oraz w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego są wolne miejsca.
Zobacz serwis: Prawa seniora
Potwierdzając skierowanie, oddział wojewódzki NFZ określa:
- rodzaj leczenia uzdrowiskowego i jego tryb;
- odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego;
- datę rozpoczęcia leczenia i czas jego trwania, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach stacjonarnych;
- termin ważności skierowania i okres leczenia, w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat