Jak działają tężnie?
REKLAMA
REKLAMA
Urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego
- Lecznictwo uzdrowiskowe jest prowadzone przy wykorzystaniu urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego służących do leczniczego wykorzystania naturalnych surowców leczniczych oraz właściwości leczniczych klimatu, w szczególności takich jak:
- pijalnie uzdrowiskowe;
- tężnie;
- parki;
- ścieżki ruchowe;
- urządzone odcinki wybrzeża morskiego;
- lecznicze i rehabilitacyjne baseny uzdrowiskowe;
- urządzone podziemne wyrobiska górnicze.
Tężnia
Tężnie są to miejsca służące do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.
REKLAMA
Wymagania
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tężnia powinna spełniać następujące wymagania:
- do wywarzania aerozolu leczniczego w tężni powinna być wykorzystywana woda uznana za leczniczą;
- konstrukcja i rozwiązania techniczne powinny zapewniać uzyskanie aerozolu o właściwościach leczniczych, potwierdzonych wynikami badań i oceną przeprowadzonymi w trybie określonym w przepisach;
- instalacje doprowadzające solankę na pomost górny, pompa i cała armatura powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie chemiczne i żrące solanki oraz nie powinny reagować chemicznie z używaną wodą leczniczą;
- powinna działać na podstawie instrukcji funkcjonalnej, określającej sposób wytwarzania aerozolu, zakres i częstotliwość monitorowania warunków sanitarnohigienicznych i funkcjonalnych, w tym jakości używanej wody i stan techniczny urządzeń;
- wzdłuż tężni powinny być wybudowane trakty spacerowe z ławkami, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych;
- w pobliżu tężni powinny znajdować się ustępy ogólnodostępne;
- w widocznych miejscach przy tężni powinien być umieszczony regulamin porządkowy określający sposób korzystania z tężni.
Zobacz: Kto może skorzystać z leczenia uzdrowiskowego
Gdzie na tężnie?
Największe w Europie, najsłynniejsze i najstarsze polskie tężnie znajdują się w znanej miejscowości uzdrowiskowej – w Ciechocinku. Oprócz tego z tężni można skorzystać w Konstancinie, Inowrocławiu, Grudziądzu, Busko-Zdroju oraz w Rabce.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA