Świadczenia gwarantowane
Do warunków realizacji świadczeń gwarantowanych należą m.in.:
- brak barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w bazie lokalowej, żywieniowej i zabiegowej
- własny zakład przyrodoleczniczy w miejscu udzielania świadczeń;
- baza hotelowa, żywieniowa i zabiegowa w jednym miejscu udzielania świadczeń
- lekarz specjalista balneologii i medycyny fizykalnej posiadający jednocześnie specjalizację (ewentualnie I stopnia) w dyscyplinie klinicznej tożsamej lub pokrewnej z profilem oddziału (rehabilitacja medyczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, reumatologia, neurologia, kardiologia, pulmonologia);
- wstępne badanie lekarskie w pierwszej dobie po przyjęciu;
- codzienny dostęp do lekarza prowadzącego leczenie, doraźne interwencje lekarskie;
- dieta zgodna z profilem leczniczym;
- prowadzenie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia ukierunkowanej zgodnie z profilem leczniczym oddziału;
- uprawnienia do wystawienia pacjentowi zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności osobistego sprawowania przez pracownika opieki nad chorym członkiem rodziny;
- zatrudnianie specjalisty do spraw żywienia i dietetyki;
- nie mniej niż 120 zabiegów fizykalnych dla jednego pacjenta wykonane w czasie trwania leczenia uzdrowiskowego;
- 6 dni zabiegowych w tygodniu;
- zapewnienie pomocy lekarza w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjenta w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych - na wezwanie pielęgniarki.
Koszty
W sanatorium pacjent nie ponosi kosztów dwóch zabiegów dziennie, za które płaci NFZ. Muszą one być bezpośrednio związane z leczeniem choroby, która była podstawą skierowania do sanatorium. Za pozostałe zabiegi, wykonywane na własne życzenie, trzeba zapłacić z własnej kieszeni.
Zobacz serwis: Emerytury
Jaka odpłatność
Chory skierowany na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym ma w nim zagwarantowany bezpłatny pobyt (zakwaterowanie i wyżywienie). Dotyczy to także zabiegów i leków, które są zalecone przez lekarza. Musi jednak zapłacić za dojazd na miejsce kuracji. Jedynie osobom z dysfunkcją narządu ruchu, które nie mogą skorzystać z transportu publicznego (pociągu, autobusu), przysługuje bezpłatny przejazd do szpitala uzdrowiskowego (lub sanatorium) karetką pogotowia. Taka konieczność musi być jednak potwierdzona przez lekarza.
Zobacz: Co należy zabrać wyjeżdżając na leczenie uzdrowiskowe
Opłata klimatyczna
Za okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym jest pobierana opłata miejscowa (tzw. opłata klimatyczna), której wysokość jest zróżnicowana w poszczególnych uzdrowiskach. Jednak nie może ona być wyższa niż 3,20 zł dziennie. Opłat miejscowych nie pobiera się od osób przebywających na leczeniu szpitalnym.