Do ZUS wpłynęło ponad 512 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią. 90 proc. wnioskodawców stanowią kobiety

REKLAMA
REKLAMA
- Do ZUS wpłynęło ponad 512 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, z czego 90 proc. stanowią kobiety
- Renta wdowia 2025 r.: dla kogo
- Renta wdowia: kwota
1 stycznia 2025 r. ZUS rozpoczął zbieranie wniosków o tzw. rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r.
REKLAMA
Do ZUS wpłynęło ponad 512 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, z czego 90 proc. stanowią kobiety
W piątek, 7 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej informacji prasowej poinformował, że do ZUS złożono już ponad pół miliona wniosków o tzw. rentę wdowią, a liczba ta z każdym dniem rośnie. "Do tej pory ZUS-u wpłynęło ponad 512 tys. takich wniosków. 90 proc. wnioskodawców stanowią kobiety" - przekazano w komunikacie. Najczęściej wdowy i wdowcy składali wnioski w placówkach. Tak złożonych wniosków ZUS otrzymał prawie 389 tys. Wniosków złożonych pocztą do ZUS trafiło 104 tys., a wysłanych elektronicznie - 19,2 tys.
Renta wdowia 2025 r.: dla kogo
By móc pobierać świadczenia w zbiegu, należy spełniać określone warunki. Do pobierania świadczenia w zbiegu uprawniona jest osoba, która jest wdowcem lub wdową, a do tego:
- osiągnęła powszechny wiek emerytalny, który wynosi dla kobiet co najmniej 60 lat, dla mężczyzn 65 lat,
- pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabyła prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
- nie pozostaje obecnie w związku małżeńskim.
Należy pamiętać, że wypłata świadczeń w zbiegu ustaje w dniu poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Renta wdowia: kwota
REKLAMA
Od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. osoba uprawniona do tzw. renty wdowiej będzie mogła pobierać drugie świadczenie w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Maksymalna kwota wypłaty renty wdowiej nie może jednak przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury, co obecnie wynosi 5636,73 zł brutto. Kwota ta obowiązuje od 1 marca 2024 r. do 28 grudnia 2026 r.
W sytuacji, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. "Jeśli wysokość dotychczas pobieranego świadczenia przekracza trzykrotność najniższej emerytury, prawo do renty wdowiej nie przysługuje, ze względu na przekroczenie maksymalnej kwoty. Na przykład, jeśli otrzymujemy emeryturę w wysokości 5,7 tys. zł brutto, nie będziemy mieli prawa do renty wdowiej" - przypomniano w komunikacie.
REKLAMA
REKLAMA