Renta wdowia 2025. MRPiPS zapowiada kalkulator, ankieta już jest
REKLAMA
REKLAMA
Renta wdowia. Jak ZUS pomoże seniorom?
Jak przekonuje posłanka Iwona Maria Kozłowska seniorzy mają obawy dotyczące procesu składania wniosków do ZUS. Zapytała więc o dostępne metody składania i wymagane dokumenty, a także o pomoc seniorom (oddelegowane osoby w jednostkach ZUS, punkty informacyjne).
REKLAMA
Odpowiedź MRPiPS
Odpowiedzi udzielił wiceminister Sebastian Gajewski, po uzyskaniu informacji z ZUS. Pismo zostało zamieszczone na stronach Sejmu 23 grudnia 2024 r. Oto treść odpowiedzi:
„W odpowiedzi na interpelację numer 6517 Pani Posłanki Iwony Marii Kozłowskiej w sprawie składania wniosków o rentę wdowią, po uzyskaniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) niezbędnych informacji, proszę przyjąć poniższe wyjaśnienia.
Odpowiadając na pytanie, dotyczące dostępnych metod składania wniosków o rentę wdowią od 1 stycznia 2025 r. informuję, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ustalenie zbiegu prawa do renty rodzinnej z prawem do własnego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym (tzw. „renty wdowiej”) oraz ich wypłata będą następować na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek można złożyć zarówno w postaci papierowej z podpisem własnoręcznym, jak i w postaci elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznej PUE/eZUS.
Przygotowany przez ZUS formularz wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny w każdej placówce ZUS i na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl) od 1 stycznia 2025 r. Formularz ten ułatwi proces ubiegania się o rentę wdowią dla osób, które spełniają warunki do łącznej wypłaty świadczeń. Formularz zawiera dane oraz informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku o rentę wdowią. Użycie przygotowanego przez ZUS formularza pozwoli na przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosku oraz będzie zapobiegać konieczności prowadzenia dodatkowego postępowania w celu pozyskania informacji koniecznych do rozpatrzenia sprawy.
Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń(„rentę wdowią”) będzie można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Osoby potrzebujące pomocy przy zakładaniu konta na PUE/eZUS będą mogły skorzystać z pomocy pracowników ZUS.
Wniosek osoby zainteresowane będą mogły złożyć również w formie tradycyjnej, tj.
- na piśmie, za pośrednictwem poczty lub w placówce ZUS,
- ustnie do protokołu w placówce ZUS.
W celu ustalenia prawa do wypłaty renty rodzinnej wraz z własnym świadczeniem (tzw. „renta wdowia”), konieczne jest ustalenie prawa do obu tych świadczeń. Dlatego osoby, które nie mają przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia bądź żadnego z tych świadczeń, a spełniają warunki do ich przyznania, powinny w pierwszej kolejności złożyć o nie wniosek. Informacje o tym jakie dokumenty należy złożyć występując o przyznanie danego rodzaju świadczenia emerytalno-rentowego znajdują się na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl). Osoby zainteresowane informacje w tym zakresie mogą uzyskać również stacjonarnie w placówkach ZUS oraz kontaktując się telefonicznie z Centrum Kontaktu Klientów ZUS (CKK). Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.
Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie muszą dołączać żadnych dokumentów.
W przypadku stwierdzenia, że do rozpatrzenia wniosku niezbędne są dokumenty, którymi ZUS nie dysponuje, ZUS poprosi klienta o ich dostarczenie.
Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości oddelegowania w jednostkach ZUS osób do pomocy seniorom w wypełnianiu i składaniu wniosków o rentę wdowią, informuję, że ZUS jest zobowiązany do zapewnienia kompleksowego wsparcia swoim klientom w procesie składania wniosków, co dotyczy zwłaszcza osób starszych i ze szczególnymi potrzebami.
Prezes ZUS zadeklarował przygotowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym zakresie również do obsługi wniosków o przyznanie renty wdowiej. Zasady organizacji pracy w instytucji dostosowano do zwiększonego zainteresowania klientów w okresie składania wniosków.
Prezes ZUS podkreślił, że już na początku listopada br. do wszystkich terenowych jednostek skierowano wytyczne, określające zasady organizacji pracy w salach obsługi klientów (SOK).
Ponadto, 3 grudnia br. na stronie www.zus.pl zamieszczono ankietę interaktywną, dzięki której klient może samodzielnie sprawdzić, czy będzie uprawniony do tzw. renty wdowiej.
W ankiecie podaje się własną datę urodzenia, płeć, datę śmierci małżonka oraz składa oświadczenia o pozostawaniu we wspólności majątkowej, zawarciu związku małżeńskiego czy wysokości dotychczasowych świadczeń. Po wypełnieniu ankiety klient otrzymuje informację o spełnieniu warunków bądź o zakresie w jakim ich nie spełnia.
Od stycznia 2025 r. ankieta zostanie połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń.
Uwzględniając specyfikę świadczenia, z którego będą korzystać głównie osoby starsze, ZUS położył nacisk na potrzebę promowania możliwości załatwiania spraw w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu poprzez:
- e-wizytę – konsultację on-line z ekspertem ZUS po wybraniu tematu rozmowy. Z e-wizyty klient może skorzystać także w obecności opiekuna faktycznego lub prawnego. Wideorozmowę z pracownikiem ZUS może także umówić pełnomocnik, uzyskując wsparcie zarówno w założeniu profilu PUE/eZUS, jego potwierdzeniu oraz w złożeniu wniosku o rentę wdowią (rezerwacja e-wizyt zostanie rozbudowana o dodatkowy kafel „Emerytury i renty krajowe, Renta wdowia”);
- portal Platforma Usług Elektronicznych PUE/eZUS,
Istnieje także możliwość rezerwacji wizyty w placówce ZUS w określonym przez klienta terminie. Taką wizytę klienci mogą zarezerwować:
- telefonicznie – wykaz numerów telefonów do poszczególnych oddziałów ZUS znajduje się na www.zus.pl,
- poprzez profil klienta na PUE/eZUS,
- aplikację mobilną mZUS.
Pomoc dla klientów zainteresowanych rentą wdowią świadczona będzie również za pośrednictwem infolinii ZUS. Obsługa zapytań klientów w tej sprawie będzie odbywała się od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00 - 18.00. Jeszcze w grudniu utworzona zostanie nowa kolejka dedykowana wyłącznie temu zagadnieniu. Przygotowana zostanie również specjalna zapowiedź głosowa dla klientów oraz informacja na stronie internetowej ZUS. Klienci mogą również uzyskać informacje w sprawie renty wdowiej poprzez wysłanie zapytania:
- przez formularz kontaktowy zapytania ogólnego,
- wysłanie pytania na adres: cot@zus.pl,
- po zalogowaniu do portalu PUE/eZUS przez opcję „Zadaj pytanie ZUS”.
Prowadzone są również prace nad udostępnieniem usług elektronicznych, będących wsparciem dla osób zainteresowanych rentą wdowią.
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udziela pełnego poparcia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który niezależnie od działań organizacyjnych, podejmowanych bezpośrednio w placówkach ZUS, przygotowuje ZUS do uruchomienia obsługi klientów również poza siedzibą ZUS, aby wesprzeć klientów zarówno w uzyskaniu informacji, jak i w złożeniu wniosków o rentę wdowią. W części oddziałów ZUS spotkania ze świadczeniobiorcami odbywały się już w listopadzie, m.in. w ramach obchodów Dnia Seniora.
ZUS zamierza też doprowadzić do nawiązania lokalnej współpracy między poszczególnymi placówkami ZUS, np. z jednostkami CARITAS, uniwersytetami trzeciego wieku, jednostkami samorządu terytorialnego, w celu przeprowadzenia szkoleń oraz konsultacji dla swoich klientów.
Pracownicy ZUS będą też obsługiwali klientów w ramach tzw. mobilnych punktach wsparcia, gdzie uzyskają pomoc w założeniu profilu PUE/eZUS, złożeniu wniosku i otrzymają pełną informację o warunkach prawa do renty wdowiej. Dyżury będą organizowane, np. w urzędach/ośrodkach pomocy w tych miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS.
Przed każdym dyżurem ekspertów ZUS, czy też przed organizowanym wydarzeniem z udziałem pracowników ZUS, przeprowadzona zostanie lokalna kampania informacyjna w celu uświadomienia lokalnej społeczności o możliwości pozyskania informacji o rencie wdowiej, terminach i zasadach składania wniosków.
Wybór miejsca i częstotliwość organizacji mobilnych punktów wsparcia dla klientów będą dostosowywane lokalnie do faktycznych potrzeb i oczekiwań klientów na danym terenie.
Wszelkie informacje oraz wyjaśnienia dla klientów związane z rentą wdowią są i będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej www.zus.pl".
Dla kogo renta wdowia?
Przypomnijmy, iż aby otrzymać świadczenia w zbiegu, trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Renta wdowia będzie przysługiwała osobom, które:
- mają co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
- do dnia śmierci małżonka pozostawały z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz
- nie pozostają obecnie w związku małżeńskim.
Prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną przysługuje wyłącznie po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Z nowych zasad łączenia świadczeń skorzystają osoby, które spełniają wyżej opisane warunki i mają prawo do:
renty rodzinnej oraz
własnego świadczenia, czyli: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej.
Osoba uprawniona dokona wyboru czy chce, aby ZUS wypłacał jej 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia czy 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.
Suma wypłacanych świadczeń nie będzie jednak mogła przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
W sytuacji, gdy oprócz prawa do renty rodzinnej i emerytury wdowa/wdowiec ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to ZUS może wypłacać świadczenia w zbiegu w jednym z trzech możliwych wariantów:
100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego;
100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego;
100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.
Wniosek o tzw. rentę wdowią na formularzu ERWD będzie można złożyć od 1 stycznia 2025 r.
Prawo do świadczenia ZUS ustali od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
Źródło: Interpelacja nr 6517 w sprawie składania wniosków o rentę wdowią/Sejm
Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r. poz. 1243)
Polecamy: Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych 66 praktycznych przykładów PDF (wersja elektroniczna)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat