Renta wdowia będzie dostępna już wkrótce. Od 1 stycznia 2025 roku pojawi się możliwość składania wniosków o przyznanie tego nowego świadczenia. Renta wdowia przysługuje po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego. Jest jeszcze kilka innych warunków.
- Renat wdowia po zmarłym małżonku już od 2025 roku
- Prawo do renty wdowiej przysługuje po ostatnim małżonku
- Wdowy i wdowcy będą mieli możliwość wyboru
- Prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku
Od 2025 roku wchodzi w życie nowe świadczenie – renta wdowia. Jest to wsparcie finansowe dla wdów i wdowców, które pozwala na połączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Dotyczy to wypłat realizowanych przez takie instytucje jak m.in. ZUS, KRUS czy Wojskowe Biuro Emerytalne. Co ważne, renta wdowia przysługuje po ostatnim zmarłym małżonku, a jej wypłata kończy się w momencie zawarcia nowego związku małżeńskiego. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z nowego świadczenia i do kiedy trzeba złożyć odpowiednie wnioski, by maksymalnie wykorzystać przysługujące uprawnienia.
Renat wdowia po zmarłym małżonku już od 2025 roku
Renat wdowia to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, którego wypłaty ruszą już w 2025 roku. Zgodnie z przepisami nowe świadczenie oznacza możliwość łączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi, które przysługują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowym Biurze Emerytalnym, Zakładzie Emerytalno-Rentowy MSWiA i w Biurze Emerytalnej Służby Więziennej.
Osoba uprawniona będzie miała prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu na nowych zasadach w przypadku spełnienia warunków określonych przez ustawodawcę. A zatem renta wdowia będzie wypłacana w sytuacji:
- osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
- pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
- nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Innymi słowy, świadczenie mogą otrzymać kobiety mające co najmniej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, pozostający do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).
Prawo do renty wdowiej przysługuje po ostatnim małżonku
Jest jeszcze jeden warunek związany z zawarciem nowego związku małżeńskiego. Otóż osobom mającym rentę rodzinną prawo do wypłaty świadczeń przysługuje po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.
Gdy wdowa lub wdowiec nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, bo świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Do 30 czerwca 2025 r. należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. "Taka kolejność przyspieszy rozpatrzenie wniosku o łączenie wypłaty obu świadczeń w 2025 r." – wskazał Rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury.
Rzecznik ZUS zwrócił uwagę, że jeśli osoba w 2025 roku złoży wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miała ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, wówczas ZUS odmówi jej przyznania świadczenia z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.
Wdowy i wdowcy będą mieli możliwość wyboru
W 2025 roku wdowy i wdowcy będą mieli możliwość wyboru: otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. "Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc." – wskazał ZUS. Taki wybór będą miały także osoby uprawnione do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Wysokość sumy świadczeń nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 razy 1780,96 zł). Do tego limitu wliczane są również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne i inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 roku
Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 r. Przy czym prawo do tego nowego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r. prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego do złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały sześć miesięcy. Osoby mające już ustalone prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.
Ustawa z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw z 16 sierpnia 2024 roku, poz. 1243