Renta wdowia w 2025 r. Dla kogo, kiedy złożyć wniosek, jaka kwota?
REKLAMA
REKLAMA
- Renta wdowia w 2025 r.: dla kogo?
- Renta wdowia w 2025 r.: kiedy złożyć wniosek?
- Renta wdowia w 2025 r.: jaka kwota?
- Renta wdowia: co dalej?
- Bon senioralny
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja przewiduje m.in. wypłatę drugiego świadczenia – tzw. renty wdowiej – od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Ustawa zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Resort rodziny szacuje, że z tzw. renty wdowiej skorzysta nawet 2 mln seniorów.
REKLAMA
Renta wdowia w 2025 r.: dla kogo?
Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą, do pobierania świadczenia w zbiegu uprawniona jest osoba będąca wdową lub wdowcem, która spełnia następujące kryteria:
- osiągnęła powszechny wiek emerytalny, który wynosi dla kobiet co najmniej 60 lat, dla mężczyzn 65 lat,
- pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- nabyła prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli kobiety owdowiałe w wieku co najmniej 55 lat lub owdowiali mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat,
- nie pozostaje obecnie w związku małżeńskim.
Wypłata świadczeń w zbiegu ustaje w dniu poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Renta wdowia w 2025 r.: kiedy złożyć wniosek?
ZUS, jako podstawy wypłaty renty wdowiej, potrzebuje wypełnionego wniosku wdowy albo wdowca o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną ERWD. Dodatkowe świadczenie w rencie wdowiej jest określane jako procent (15 proc. a następnie 25 proc. renty rodzinnej). W związku z tym, by uzyskać wypłatę z tego tytułu, wdowa bądź wdowiec muszą wypełnić wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną ERWD, by otrzymywać świadczenie od 1 lipca 2025 r. Będzie on dostępny od 1 stycznia 2025 r. na stronie ZUS oraz w każdej placówce ZUS.
Renta wdowia w 2025 r.: jaka kwota?
Wysokość sumy świadczeń w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. W przypadku gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność kwoty najniższej emerytury, zostanie wydana decyzja o pomniejszeniu świadczeń. Decyzję tą wyda organ rentowy albo organ emerytalny dokonujący pomniejszenia. Do limitu ustalonych świadczeń w zbiegu uwzględnia się wskazane w ustawie świadczenia, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz świadczenia i dodatki o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane na podstawie ustawy lub na podstawie odrębnych przepisów.
Renta wdowia: co dalej?
Rada Ministrów w 2028 r. ma dokonać weryfikacji wskaźnika wysokości świadczeń w zbiegu, w celu oceny możliwości i zasadności jego podwyższenia. Podczas weryfikacji Rada Ministrów ma wziąć pod uwagę sytuację dochodową grup osób uprawnionych na mocy niniejszej ustawy do wypłaty świadczeń w zbiegu na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
Bon senioralny
Warto także zapoznać się z projektem ustawy wprowadzającej bon senioralny. Z usług będą mogły skorzystać osoby od 75 roku życia. Będzie przyznawany na wniosek aktywnie zawodowo zstępnego. Projektodawcy szacują, że liczba osób w wieku 75 lat lub więcej, która potencjalnie będzie mogła uzyskać wsparcie w ramach bonu w 2026 r. wyniesie 288,9 tys. osób. Więcej na temat bonu senioralnego można znaleźć w artykule: 2150 zł bonu senioralnego od 1 stycznia 2026 r. Warunki, kryteria, usługi [projekt ustawy] oraz Bon senioralny 2026 r. Kto będzie mógł wykonywać świadczenia w ramach bonu senioralnego?
Ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1243)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat