Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Będzie działała wstecz. Nowela czeka na podpis prezydenta
REKLAMA
REKLAMA
W środę, 31 lipca odbyła się debata nad regulacją wprowadzającą nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie zgodnie przyznali, że regulacja jest potrzebna, jednak podzieliła ich docelowa kwota drugiego świadczenia i wejście w życie tego rozwiązania. Senat finalnie nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy ws. renty wdowiej. Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw bez poprawek głosowało 80 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymał się jeden. W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację wprowadzającą tzw. rentę wdowią. W głosowaniu przyjęto rządowe poprawki.
REKLAMA
Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r.
Nowelizacja przewiduje m.in. wypłatę drugiego świadczenia – tzw. renty wdowiej – od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Ustawa zakłada, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. W komunikacie Senatu przypomniano, że renta wdowia będzie wypłacana bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury. Pierwotnie projekt obywatelski zakładał, że owdowiała osoba mogłaby zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia w zależności od tego, który wariant byłby korzystniejszy.
Renta wdowia: Będzie działała wstecz
Nowelizacja ustawy ws. renty wdowiej czeka teraz na podpis prezydenta. Rząd szacuje, że z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać w styczniu prawie 2 mln Polaków. Osoby, które owdowiały kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Obecnie w razie zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego z nich.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat