Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest renta wdowia
- Renta wdowia - wysokość
- Renta wdowia - model kroczący
- Renta wdowia - czy będzie działać wstecz
- Renta wdowia - od kiedy
Czym jest renta wdowia
REKLAMA
Renta wdowia jest świadczeniem, które ma gwarantować godne warunki dla seniora po śmierci współmałżonka. Propozycja renty wdowiej to obywatelski projekt ustawy o o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Świadczenie pozwalałoby łączyć rentę rodzinną z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.
REKLAMA
Renta wdowia jest odpowiedzią na zmiany demograficzne, starzejące się społeczeństwo i społeczną potrzebę wsparcia jednoosobowych gospodarstw emeryckich, w których bardzo często jedno - pozostałe po śmierci współmałżonka - świadczenie nie wystarcza na zaspokojenie nawet podstawowych potrzeb życiowych, opłatę rachunków czy wykupienie leków. Mocno zwracała na to uwagę ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Renta wdowia - wysokość
Obecnie obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia, czyli osoba uprawniona po śmierci współmałżonka wybiera, czy zachowuje swoją emeryturę czy rezygnuje z niej a w zamian zachowuje rentę rodzinną po zmarłym.
Według planów wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS, na ten moment jest to limit około 9815,52 zł.
Proponowana renta wdowia ma mieć dwa warianty.
W wariancie pierwszym wdowiec lub wdowa może skorzystać z renty rodzinnej po zmarłym małżonku powiększonej o 50% przysługującej jej emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej;
W drugim wariancie osoba uprawniona ma wpłacaną emeryturę, świadczenie przedemerytalne lub rentę powiększoną o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
Renta wdowia - model kroczący
Czy renta wdowia będzie dostępna od razu w pełnej wysokości? Niestety nie. Będzie w tzw. modelu kroczącym, czyli:
- na początku wypłacane będzie 15% dodatkowego świadczenia
- następnie wzrośnie do 20%
- docelowo będzie 50%.
Projekt przewiduje roczne wydatki na rentę wdowią na poziomie 8-10 mld zł.
Renta wdowia - czy będzie działać wstecz
Arkadiusz Iwaniak, poseł i Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Renta Wdowia podczas wystąpienia w Sejmie zapewniał "Wpisaliśmy w tym projekcie ustawy również taki zapis, że ta ustawa będzie działała wstecz, a więc wszyscy, którzy zostali wdową lub wdowcem przed wejściem tej ustawy w życie, będą mogli z tej ustawy po prostu skorzystać".
Renta wdowia - od kiedy
Z informacji przekazanych przez MRPiPS wynika, że środki na wprowadzenie renty wdowiej już są, a samo świadczenie może być dostępne jeszcze w 2024 roku. Obecnie projekt jest w trakcie procedowania w Sejmie. O dalszych krokach będziemy informować na bieżąco.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat