REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Renta rodzinna./ Fot. Fotolia
Renta rodzinna./ Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rentę rodzinną w 2012 roku? Jak oblicza się jej wysokość?

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny zmarłego, którym prawo pozwalało pozostawać na jego utrzymaniu, a on sam w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki wymagane do uzyskania tego świadczenia.

REKLAMA

Zobacz również: Kto ma prawo otrzymać rentę rodzinną?

Wtórny charakter prawa do renty rodzinnej

REKLAMA

Nasz system traktuje rentę rodzinną jako zastępczą w stosunku do prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, które przysługiwało zmarłemu żywicielowi. Jeżeli zmarły nie miał ustalonego prawa do jednego z tych świadczeń, to należy je najpierw ustalić i dopiero wtedy można ubiegać się o rentę rodzinną. Jeżeli zmarły nie spełniał w chwili śmierci warunków do otrzymywania któregokolwiek z tych świadczeń, to i prawo do renty rodzinnej nie będzie mogło zostać nabyte.

Renta z tytułu niezdolności do pracy może być rentą z ogólnego stanu zdrowia albo z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, jednak podział ten nie ma żadnego znaczenia przy zamianie na rentę rodzinną.

Warunki nabycia renty rodzinnej

Przez warunki nabycia renty rodzinnej należy rozumieć przeszkody, które stawiane są osobie, która utraciła żywiciela, na drodze do otrzymania świadczenia. Takie ograniczenia funkcjonują tylko wobec przyjętych na wychowanie i utrzymanie wnuków, rodzeństwa i innych dzieci, które nie są dziećmi własnymi, dziećmi drugiego małżonka lub dziećmi przysposobionymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wymienieni, mimo że utracili żywiciela, prawo do renty rodzinnej nabędą tylko jeżeli spełnią jednocześnie dwa warunki:
1) zostaną przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią danego ubezpieczonego, który był ich żywicielem, chyba że śmierć nastąpiła w wyniku wypadku,
2) nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach,

Od drugiego z warunków istnieją dwa wyjątki. Jeżeli rodzice danego dziecka żyją, będzie mogło ono uzyskać prawo do renty rodzinnej po zmarłym żywicielu, jeżeli rodzice nie mogą zapewnić mu utrzymania albo ubezpieczony (utracony żywiciel) lub jego małżonek był dla danego dziecka ustanowionym przez sąd opiekunem.

Wymiar renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości świadczenia przysługującego zmarłemu żywicielowi oraz od liczby osób uprawnionych. Renta rodzinna dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch osób ten wskaźnik wynosiłby 90 proc., a dla trzech i więcej uprawnionych – 95 proc. Świadczeniem stanowiącym podstawę obliczenia jest emerytura albo renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Także w sytuacji, gdy zmarły pobierał rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, rentę rodzinną wymierza się od kwoty renty, jaką otrzymywałby w wypadku całkowitej niezdolności do pracy.

W kwocie świadczenia, które stanowi podstawę obliczenia renty rodzinnej, nie uwzględnia się dodatków, które otrzymywał zmarły żywiciel, co nie wyłącza możliwości otrzymywania dodatków do renty rodzinnej, jeżeli warunki nabycia prawa do tych dodatków spełnia osoba pobierająca rentę rodzinną.

Jeżeli dana osoba uprawniona do renty rodzinnej została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz niezdolną do samodzielnego egzystowania albo osiągnęła wiek 75 lat, to osoba ta będzie uprawniona do pobierania dodatku pielęgnacyjnego do renty rodzinnej.

Zasadą jest, że wszystkim uprawnionym przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Istnieją jednak odstępstwa – renta rodzinna podlega  podziałowi między uprawnionych jeżeli:
1) do renty są uprawnione osoby małoletnie, nad którymi opiekę sprawują różne osoby,
2) podziału renty żąda pełnoletni członek rodziny,
3) zachodzą inne okoliczności uzasadniające.

Konsekwencją zasady jednej łącznej renty rodzinnej jest ponowne przeliczenie renty rodzinnej w przypadku zmiany liczby osób uprawnionych.

Zmniejszenie wysokości i zawieszenie renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej, która przypada danemu uprawnionemu członkowi rodziny zmarłego zmniejsza się w sytuacji osiągnięcia przez niego przychodu ponad określoną wysokość. Jeżeli przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z danego kwartału kwota renty rodzinnej zostanie zmniejszona o wysokość przekroczenia, nie więcej jednak niż kwota wskazana w ustawie (art. 105 ust. 2 ustawy emerytalnej). Natomiast w sytuacji przekroczenia przez przychód progu 130% przeciętnego wynagrodzenia, cała część renty przypadającej na danego uprawnionego ulega zawieszeniu. Zwieszenie renty dla jednego z uprawnionych nie powoduje ponownego przeliczenia wysokości renty rodzinnej dla pozostałych osób.

W sytuacji zawieszenia dla jednego z uprawnionych prawa do renty, korzystnym będzie zgłoszenie przez niego wniosku o wyłączenie z kręgu uprawnionych do renty.

Taki wniosek o wyłączenie będzie skutkował ponownym przeliczeniem wysokości renty rodzinnej dla mniejszego kręgu uprawnionych. Osoba która złożyła taki wniosek może w każdej chwili do kręgu osób uprawnionych, co przyniesie kolejne ustalenie wysokości renty.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA