Czy od orzeczenia lekarza orzecznika można się odwołać?
REKLAMA
REKLAMA
Warto przypomnieć, że lekarz orzecznik może orzec okresową niezdolność do pracy - jeżeli według wiedzy medycznej istnieje możliwość odzyskania zdolności do pracy, lub trwałą niezdolność do pracy - jeżeli według wiedzy medycznej nie istnieje możliwość odzyskania zdolności do pracy.
REKLAMA
Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS osobie zainteresowanej przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej Zakładu, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.
Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej może też przekazać Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.
Zobacz: Kto orzeka o niezdolności do pracy do celów rentowych
Prawo wniesienia sprzeciwu lub zgłoszenia zarzutu przysługuje wyłącznie od orzeczenia lekarza orzecznika wydanego od dnia 1 stycznia 2005 r.
Wcześniej tj. do końca 2004r. od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS nie przysługiwało odwołanie. Decyzję lekarza można było podważyć jedynie na drodze postępowania sądowego.
Należy podkreślić, że komisja lekarska orzeka w składzie trzyosobowym, większością głosów rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości, ocenia niezdolność do pracy oraz dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.
Zobacz serwis: Renty
Lekarzem orzecznikiem i członkiem komisji lekarskiej może być lekarz, który łącznie spełnia następujące warunki:
- jest specjalistą, w szczególności w zakresie następujących dziedzin medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej;
- odbył przeszkolenie w zakresie ustalonym przez Prezesa Zakładu.
Członek komisji lekarskiej nie może być równocześnie lekarzem orzecznikiem.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
- Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat