Pracodawcy zatrudniający seniorów dostaną ulgi
REKLAMA
REKLAMA
Zwolnienia
Pracodawcy nie muszą opłacać przez rok składek do Funduszu Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za nowo zatrudnionych pracowników, którzy ukończyli 50 lat. Zwolnienie obowiązuje począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę ze starszym pracownikiem.
REKLAMA
"Solidarność pokoleń 50 +"
Rządowy program „Solidarność pokoleń 50 +” zawiera pakiet działań, które rząd zamierza podjąć, aby zwiększyć stopę zatrudnienia wśród osób powyżej 50. roku życia.
REKLAMA
Program mówi o kompensowaniu części różnicy, która narasta pomiędzy malejącą produktywnością wielu starszych osób a ich rosnącymi wynagrodzeniami. Pracodawcy będą zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; dotyczy to pracowników, którzy są 5 lat przed ustawowym wiekiem emerytalnym (55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn).
Pracodawcy mogą liczyć także na niższe obciążania, które ponoszą, gdy ich pracownik jest na zwolnieniu chorobowym – zmniejszona zostanie liczba dni zwolnienia, za które wypłacają wynagrodzenie. Ponadto firmy dostaną dofinansowanie kosztów dojazdu pracowników do pracy.
Zobacz serwis: Emerytury
Skrócony okres ochronny
Pracodawcy w ramach programy zyskali możliwość łatwiejszego zwalniania w tak zwanym okresie ochronnym. Obecnie pracownikom w wieku przedemerytalnym przysługuje czteroletni okres ochronny. „Solidarność pokoleń” wskazuje, że istnienie regulacji utrudniających zwolnienia jest istotną przeszkodą w zatrudnianiu osób w wieku bliskim ochronnego. Pracodawcy obawiają się tu ryzyka – jeśli starszy, a świeżo przyjęty pracownik nie spełnia ich oczekiwań, nie mogą go zwolnić.
Zobacz również serwis: Sanatorium
Widoki na przyszłość
Celem działań rządu jest zachęcenie seniorów do aktywności zawodowej. Ustawodawcy przewidują, że do 2013 roku na rynek pracy powróci ok. 800 tysięcy osób w wieku emerytalnym. Dzięki tak licznej grupie pracujących seniorów budżet państwa zyskałby aż 16 milionów złotych z samych podatków. Warto także dodać, że system ubezpieczeń społecznych zaoszczędzi kolejne 16 miliardów złotych, ponieważ nie będzie musiał wypłacać świadczeń zawodowo aktywnym seniorom.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat