Praca w trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy
REKLAMA
REKLAMA
Renta z tytułu niezdolności do pracy
Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, przysługującym w razie utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej.
REKLAMA
Dodatkowy zarobek a wysokość renty
Wszystko będzie zależeć od wysokości uzyskiwanego z tytułu dodatkowej pracy przychodu.
Ogólna zasada jest taka, że osiągnięcie przez rencistę dodatkowego przychodu (poza otrzymywaną rentą) będzie wpływać na jego rentę. W rozumieniu obowiązujących przepisów osiąganie przychodu oznacza:
- zatrudnienie, służbę, inną pracę zarobkową,
- prowadzenie pozarolniczej działalności, działalności wykonywanej za granicą,
- pobieranie zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego,
- pobieranie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
- pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego lub wyrównawczego,
- pobieranie zasiłku wyrównawczego, pobieranie dodatku wyrównawczego,
- czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby, pełnionej w Polsce służby w Policji, w Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i Służbie Wywiadu Wojskowego oraz Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (w organach bezpieczeństwa publicznego), w Straży Granicznej, w Służbie Więziennej, w Państwowej Straży Pożarnej, w Służbie Celnej, w Biurze Ochrony Rządu.
Nie każdy przychód osiągany przez rencistę będzie prowadził do zmniejszenia lub zawieszenia renty. Skutku takiego nie wywoła przychód osiągnięty w czasie, gdy nie przysługiwało prawo do renty. Dotyczy to zarówno przychodu osiągniętego przed przyznaniem renty, jak i przychodu uzyskanego po ustaniu prawa do tego świadczenia.
Zawieszenie lub zmniejszenie renty
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, do której uprawniona jest jedna osoba, ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Zobacz serwis: Renty
Zmniejszenie wysokości renty powoduje osiągnięcie przychodu w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie wyższej jednak niż 130% tego wynagrodzenia.
Zobacz również: Dla kogo odprawa rentowa
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA