Ochrona przed zwolnieniem w wieku przedemerytalnym
REKLAMA
REKLAMA
Ochrona
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, o ile okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury.
REKLAMA
Ochrona dotyczy takiego stosunku pracy, który jest faktycznie realizowany (lub może być faktycznie realizowany). Jedną z przesłanek umożliwiających faktyczną realizację stosunku pracy jest możliwość wykonywania pracy, czyli zdolność do jej wykonywania. Brak takiej zdolności nie wpływa na możliwość realizacji stosunku pracy tylko wówczas, gdy ma charakter czasowy np. powoduje go choroba.
Wiek emerytalny
Ochrona zasadniczo dotyczy normalnego wieku emerytalnego tj. 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, nie zaś wcześniejszego wieku emerytalnego.
Obniżony wiek emerytalny
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje również pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli dalszy okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego ustawowo niższego wieku emerytalnego.
Zobacz serwis: Emerytury
Wyłączenia
Ochrona przed zwolnieniem jest wyłączona jest w przypadku, gdy:
- pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy.
REKLAMA
Ochrona przed wypowiedzeniem nie dotyczy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy i pobierającego jednocześnie emeryturę. W przypadku osób korzystających już ze świadczeń emerytalnych nie ma mowy o uzyskaniu prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, ponieważ osoby te uzyskały już to prawo i mają możliwość korzystania z niego.
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, nie obowiązuje w okresie dwóch lat poprzedzających możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat