Jakie są rodzaje umów o pracę?

Magdalena Przepiórka
rozwiń więcej
Jakie mamy rodzaje umów o pracę?
Rozróżniamy kilka rodzajów umów o pracę. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony, ponieważ zapewnia trwałość stosunku pracy. Przed podjęciem nowej pracy należy się spodziewać, że pracodawca nam zaproponuje umowę na okres próbny, a w przypadku, gdy będzie szukał odpowiedniej osoby na zastępstwo nieobecnego pracownika otrzymamy umowę na zastępstwo. Zanim zdecydujemy się na podpisanie którejś z nich, warto wiedzieć, czym się one charakteryzują.

Umowa o pracę

Umowa o pracę jest to zgodne oświadczenie woli stron, według którego jedna strona, zwana pracownikiem, zobowiązuje się świadczyć w sposób ciągły, powtarzający się, na rzecz drugiej strony zwanej pracodawcą, pracę określonego rodzaju, a druga – zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem.

Rozróżniamy następujące rodzaje umów o pracę: na okres próbny, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy oraz na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa na okres próbny jest umową terminową. Jej głównym celem jest sprawdzenie przez pracodawcę przydatności pracownika do pracy w zakładzie oraz poznanie przez pracownika warunków pracy w zatrudniającej go jednostce. W okresie próbnym pracownik jest poddany obserwacji i może dokładnie zapoznać się z obowiązkami, które ma wypełniać oraz zaprezentować własne zdolności i umiejętności. Choć stosowanie okresu próbnego przez pracodawców nie jest obowiązkowe, w praktyce pojawia się dosyć często.

Okres próbny trwa maksymalnie 3 miesiące.

Umowa na czas określony

Umowa na czas określony jest umową terminową. Oznacza to, że strony z góry ustalają termin zakończenia stosunku pracy. Może to być konkretna data kalendarzowa lub inne zdarzenie przyszłe, którego nadejście spowoduje rozwiązanie stosunku pracy. To zdarzenie powinno być pewne i nie może zależeć od woli stron lub osób trzecich.

Przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń, co do długości trwania umowy na czas określony. Zawarcie umowy na bardzo długi okres może być jednak uznane za sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem takiej umowy lub z zasadami współżycia społecznego, jeżeli nie znajduje uzasadnienia w potrzebie czasowego zatrudnienia pracownika.

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

Umowa na zastępstwo

Umowę o prace na zastępstwo można zawrzeć jeśli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Rozwiązuje się ona wraz zakończeniem nieobecności zastępowanego pracownika. W treści umowy należy wskazać imię i nazwisko zastępowanego pracownika oraz przewidywany czas jego nieobecności.

Umowa na zastępstwo może być rozwiązana z 3 dniowym wypowiedzeniem.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Umowa na czas wykonania określonej pracy nawiązuje się przez wskazanie pracy (zadań), do której realizacji zatrudnia się pracownika i której ukończenie powoduje ustanie stosunku pracy.

Zatrudnienie pracownika do budowy jakiegoś obiektu, zabioru plonów w gospodarstwie rolnym, sporządzenia bilansu, realizacji programu badawczego.

Tego rodzaju umowy nie wskazują, nawet pośrednio dnia zakończenia stosunku pracy, lecz jego ustanie uzależniają ogólnie od przyszłego zdarzenia w postaci zakończenia określonej pracy.

Zobacz serwis: Emerytury

Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony jest umową bezterminową. Oznacza to, że nie wskazuje się w niej końcowego terminu trwania stosunku pracy. Stwarza w ten sposób ochronę trwałości zatrudnienia. Pracodawca może ją wypowiedzieć tylko z uzasadnionych powodów i jeżeli pracownik jest reprezentowany przez związek zawodowy, po uprzedniej konsultacji z takim związkiem.

Zobacz również: Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...