Odprawa emerytalna
REKLAMA
REKLAMA
Odprawa emerytalna
Odprawa emerytalna to jednorazowe świadczenie pieniężne, wypłacane przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na emeryturę. Jest to świadczenie powszechne, należące się wszystkim pracownikom bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy. Obejmuje umowę o pracę, powołanie, mianowanie i wybór.
REKLAMA
Warunki
Pracodawca jest obowiązany wypłacić odprawę emerytalną pracownikowi:
- spełniającemu warunki uprawniające do emerytury,
- którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę,
- który nie otrzymał jeszcze dotąd odprawy (np. u poprzedniego pracodawcy, otrzymał odprawę rentową, a następnie przechodzi na emeryturę).
Jeśli pracownik spełni wszystkie wymienione powyżej warunki pracodawca nie może uchylić się od wypłaty odprawy. W przeciwnym razie naraża się na karę grzywny.
Pracownik, który odprawę otrzymał, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Wysokość odprawy
Odprawa przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jej wysokość była określona korzystniej niż w kodeksie pracy. Przy obliczaniu odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ustalając kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia, bez dzielenia przez współczynnik i godziny.
Przewidziana w kodeksie pracy wysokość odprawy nie zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.
REKLAMA
Pani Ania podjęła zatrudnienie w zakładzie fryzjerskim z zamiarem kontynuowania go przez najbliższe kilka lat, mimo że uprawnienie emerytalne uzyskiwała już po 4 miesiącach zatrudnienia. W wyniku trudnej sytuacji rodzinnej zmuszona była rozwiązać umowę o pracę. Jednak mimo tak krótkiego okresu zatrudnienia ma ona prawo do odprawy emerytalnej.
Niektóre grupy zawodowe, takie jak nauczyciele, urzędnicy państwowi czy pracownicy samorządowi, mają prawo do wyższych odpraw emerytalnych z mocy przepisów szczególnych. W przypadku urzędników państwowych i pracowników samorządowych wysokość odprawy zależeć będzie od okresu zatrudnienia.
Zobacz serwis: Emerytury
Wymagalność roszczenia
Roszczenie o wypłatę odprawy staje się wymagalne:
- w momencie rozwiązania stosunku pracy, po uprzednim przyznaniu pracownikowi emerytury albo
- od dnia przyznania świadczenia, jeżeli nastąpiło to po rozwiązaniu stosunku pracy na wniosek pracownika złożony w czasie zatrudnienia.
Roszczenie o wypłatę odprawy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA