Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
rozwiń więcej
Pełnomocnictwo bankowe udzielone przez dziadka. /fot. Fotolia
W dzisiejszych czasach właściwie każdy posiada rachunek bankowy, dotyczy to także osób starszych. Jednakże szczególnie w przypadku tych ostatnich warto przyjrzeć się instytucji pełnomocnictwa bankowego.

Dzięki takiemu pełnomocnictwu w przypadku choroby lub innych okoliczności uniemożliwiających posiadaczowi rachunku dotarcie do placówki bankowej, pełnomocnik może dokonywać dyspozycji, w tym w szczególności wypłat pieniężnych., co dla osób w podeszłym wieku może być dużym ułatwieniem w ich funkcjonowaniu.

Pełnomocnictwo jest instytucją prawa cywilnego, którego udzielenie uprawnia pełnomocnika do działania i dokonywania czynności prawnych w imieniu osoby udzielającej pełnomocnictwa. Kodeks cywilny rozróżnia pełnomocnictwo ogólne – do wszystkich czynności zwykłego zarządu, oraz pełnomocnictwa rodzajowe, czyli udzielane do dokonania poszczególnych czynności. Natomiast przez pełnomocnictwo bankowe należy rozumieć umocowanie danej osoby do korzystania z rachunku bankowego oraz do wykonywania dyspozycji związanych z tym rachunkiem. Pełnomocnictwo bankowe może dotyczyć wszystkich czynności związanych z rachunkiem bankowym, lecz może również zostać ograniczone do poszczególnych dyspozycji, nawet jednorazowych, lub do kwot operacji. Przy czym rodzaj tych czynności powinien być wyraźnie określony w treści pełnomocnictwa.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Pełnomocnictwo bankowe powinno zostać udzielona na piśmie, a banki często posiadają własne formularze pełnomocnictw. Do skutecznego udzielenia pełnomocnictwa bankowego zwykle banki wymagają weryfikacji tożsamości pełnomocnika oraz złożenia przez niego wzoru podpisu.

Przepisy nie zabraniają udzielenia pełnomocnictwa bankowego osobie niepełnoletniej, gdyż pełnomocnikiem może być także osoba  posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc taka, która ukończyła 13 rok życia, jest ubezwłasnowolniona częściowo albo ustanowiono dla niej doradcę tymczasowego. W takim wypadku to osoba udzielająca pełnomocnictwa ponosi ryzyko ewentualnych niekorzystnych dla niej czynności dokonywanych przez pełnomocnika. Oznacza to, ze brak jest przeszkód do udzielenia pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem bankowym przez dziadków nawet dla niepełnoletniego wnuczka.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Należy zaznaczyć jednak, że pełnomocnictwo bankowe wygasa w przypadku śmierci pełnomocnika bądź posiadacza rachunku. Oznacza to, że po śmierci posiadacza rachunku pełnomocnik nie może dokonywać dyspozycji na rachunku, w tym wypłat. Pełnomocnictwo może również wygasać z uwagi na upływ terminu w nim wskazanego lub rozwiązania umowy rachunku bankowego. Jednak aby zagwarantować danej osobie możliwość dysponowania środkami po śmierci posiadacza należy ustanowić ją współposiadaczem konta bądź wydać pisemna dyspozycję wypłaty środków po śmierci. Dyspozycja taka może zostać wydana przez posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej na rzecz małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwa (art. 56 Prawa bankowego). Kwota takiej wypłaty, łącznie na wszystkich uprawnionych nie może być wyższa niż dwudziestokrotne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku.

Artur Stosio
adwokat
Kancelaria Zdanowicz i Wspólnicy

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...