REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające a pobyt w prywatnym domu opieki. Czy przepisy się zmienią?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenie wspierające a dom opieki
Świadczenie wspierające a dom opieki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na ważną interpelację dotyczącą osób z niepełnosprawnościami. Problem dotyczy możliwości korzystania z niektórych form specjalistycznej opieki.

Świadczenie wspierające. Co z opieką w DPS i prywatnych placówkach?

REKLAMA

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy osobom niepełnosprawnym, wprowadzoną na początku 2024 r. O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby dorosłe, które posiadają odpowiednią decyzję o ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Istnieje jednak kilka ograniczeń. Otóż świadczenie wspierające nie przysługuje m.in. wtedy, gdy osoba z niepełnosprawnością została umieszona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej. Stanowi o tym art. 5 ustawy o świadczeniu wspierającym.

REKLAMA

„Jest to zrozumiałe w przypadku jednostek/instytucji dofinansowanych ze środków publicznych. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z podwójnym finansowaniem. Jednakże niezrozumiałe jest, że zgodnie z tym przepisem świadczenie wspierające nie przysługuje osobom, które przebywają w placówkach zapewniających im całodobową opiekę, np. w prywatnych domach seniora, których całkowity koszt pobytu jest pokrywany ze środków osób wymagających wsparcia i ich rodzin” – pisze w swojej interpelacji posłanka Katarzyna Osos. I dodaje, iż aktualnie osoba korzystająca z całodobowej prywatnej opieki w swoim domu może uzyskiwać świadczenie wspierające, ale osoba, która przebywa w prywatnym ośrodku już na takie świadczenie nie może liczyć. Posłanka podkreśla, iż państwo nie ponosi żadnych kosztów związanych z utrzymaniem takiego ośrodka czy pobytem pensjonariusza. Przyczyny korzystania zaś z prywatnych placówek są różne, na przykład brak możliwości znalezienia w miejscu zamieszkania opiekunów, którzy podjęliby się całodobowej opieki czy brak miejsc w jednostkach publicznych.

Osoby niepełnosprawne pytają o zmiany

Autorka interpelacji podkreśla, iż starsze osoby z niepełnosprawnością będą coraz częściej korzystać z różnych form specjalistycznej opieki i nie należy wiązać możliwości pobierania przez nie świadczenia wspierającego jedynie z częścią tych form. 

„Czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian w przedmiotowej ustawie, tak by świadczenie wspierające przysługiwało również w przypadku umieszczenia osoby w całodobowych ośrodkach opieki, w sytuacji, gdy koszt utrzymania takiej jednostki i pobytu w niej jest w całości finansowany przez pensjonariuszy, np. przez wyłączenie z art. 5 ustawy takich ośrodków?” – czytamy w piśmie do MRPiPS.

Ministerstwo odpowiada

REKLAMA

Odpowiedzi udzielił Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Wiceminister rodziny przypomniał, iż wskazana w art. 5 ustawy o świadczeniu wspierający placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, to działalność gospodarcza, prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody i wpisana do prowadzonego przez niego rejestru takich placówek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Prowadzone przez wojewodów rejestry są jawne, na bieżąco aktualizowane i udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Do osoby z niepełnosprawnością bądź jej opiekuna należy decyzja o korzystaniu z usług np. domu pomocy społecznej czy opisanej wyżej placówki, a tym samym decyzja o spełnieniu warunków uprawniających do otrzymywania świadczenia wspierającego” – czytamy w odpowiedzi opublikowanej 13 grudnia 2024 r.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, po upływie roku od dnia wejścia w życie ustawy, dokona przeglądu stosowania jej przepisów, celem przedstawienia rekomendacji Radzie Ministrów w kwestii ewentualnej konieczności podjęcia działań korygujących w systemie udzielania świadczenia wspierającego lub w innych systemach wykorzystujących ustalanie poziomu potrzeby wsparcia” – poinformował wiceminister.

Źródło: Interpelacja nr 6397 w sprawie świadczenia wspierającego/Sejm

Polecamy: VAT w gminach PDF (wersja elektroniczna)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie wspierające a pobyt w prywatnym domu opieki. Czy przepisy się zmienią?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na ważną interpelację dotyczącą osób z niepełnosprawnościami. Problem dotyczy możliwości korzystania z niektórych form specjalistycznej opieki.

Ten limit od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie o 274,50 złotych. Będzie wynosił aż 3499,50 złotych. Sprawdź, co z podatkiem

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie, a wraz z nią zmieni się szereg limitów i wskaźników. Jeden z nich osiągnie poziom 3499,50 złotych. I choć pozwoli to więcej zarobić, to trzeba też będzie zapłacić wyższy podatek.

Sztuczna inteligencja w szkole? MEN ogłosił otwarte konsultacje społeczne w sprawie laboratoriów AI. Wypowiedzieć może się każdy

Trwają otwarte konsultacje społeczne w sprawie wyposażenia laboratoriów AI, STEM i sal lekcyjnych do nauki zdalnej. MEN przedstawił swoje propozycje i czeka na uwagi, nie tylko od organów tworzących szkoły. Wypowiedzieć się może każdy.

Renta wdowia a limit wieku wdowy lub wdowca - przykłady z życia wzięte

Renta wdowia oznacza, że owdowiała osoba może łącznie pobierać swoje świadczenie oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Jeden z warunków zakłada jednak konieczność osiągnięcia określonego wieku przez wdowę lub wdowca, aby móc starać się o rentę wdowią. Oto kilka praktycznych przykładów z tym związanych.

REKLAMA

Zasiłek rodzinny 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek rodzinny 2025 r. i 2026 r. W 2024 r. zasiłek rodzinny wraz z innymi świadczeniami rodzinnymi podlegał weryfikacji. Kolejna weryfikacja wysokości zasiłku rodzinnego odbędzie się prawdopodobnie za trzy lata. 

Mój elektryk 2025: do 40 tys. zł dopłaty do auta elektrycznego od lutego. Tylko dla osób fizycznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotował nową odsłonę programu Mój elektryk, która ruszy od lutego 2025 r. Na dopłaty do samochodów elektrycznych przeznaczono 1,6 mld zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wnioski będzie można składać już na początku lutego 2025 r. Nowy program dopłat zastąpi dotychczasowy program „Mój elektryk”, który będzie obowiązywał do końca stycznia 2025 r. 

ZUS planuje dwie wypłaty świadczeń z programu "Aktywny rodzic" jeszcze w grudniu 2024 r. Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosków!

ZUS planuje dwie wypłaty świadczeń z programu "Aktywny rodzic" jeszcze w grudniu 2024 r. Od 3 stycznia 2025 r. inne terminy na złożenie wniosków! Jeszcze nie wszyscy rodzice złożyli wnioski o świadczenie z programu "Aktywnie w żłobku". Co zmieni się od 3 stycznia 2025 r.?

Ile komornik może zabrać z pensji na alimenty w 2025 r.? [PRZYKŁAD]

Czy w 2025 r. zmienią się kwoty wolne od potrąceń komorniczych dla dłużników alimentacyjnych? Prezentujemy najważniejsze przepisy i prosty przykład.

REKLAMA

Wysokość emerytury zależna od liczby dzieci? To najnowszy pomysł, o którym ministra wspomniała w przestrzeni publicznej

Dzietność spada, a przyszłe emerytury są zagrożone. Rządzący szukają więc nowych sposobów na zachęcenie Polaków do posiadania potomstwa. W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej wspomniano o pomyśle uzależnienia wysokości emerytury od liczby posiadanych dzieci.

Egzamin ósmoklasisty potrwa dłużej. Zmienią się przepisy rozporządzenia

Zmieni się czas trwania egzaminu ósmoklasisty. Czas trwania egzaminów z poszczególnych przedmiotów zostanie wydłużony o około 25 proc. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

REKLAMA