REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające a pobyt w prywatnym domu opieki. Czy przepisy się zmienią?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Świadczenie wspierające a dom opieki
Świadczenie wspierające a dom opieki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na ważną interpelację dotyczącą osób z niepełnosprawnościami. Problem dotyczy możliwości korzystania z niektórych form specjalistycznej opieki.

Świadczenie wspierające. Co z opieką w DPS i prywatnych placówkach?

REKLAMA

Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy osobom niepełnosprawnym, wprowadzoną na początku 2024 r. O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby dorosłe, które posiadają odpowiednią decyzję o ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Istnieje jednak kilka ograniczeń. Otóż świadczenie wspierające nie przysługuje m.in. wtedy, gdy osoba z niepełnosprawnością została umieszona w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej. Stanowi o tym art. 5 ustawy o świadczeniu wspierającym.

REKLAMA

„Jest to zrozumiałe w przypadku jednostek/instytucji dofinansowanych ze środków publicznych. W przeciwnym razie mielibyśmy do czynienia z podwójnym finansowaniem. Jednakże niezrozumiałe jest, że zgodnie z tym przepisem świadczenie wspierające nie przysługuje osobom, które przebywają w placówkach zapewniających im całodobową opiekę, np. w prywatnych domach seniora, których całkowity koszt pobytu jest pokrywany ze środków osób wymagających wsparcia i ich rodzin” – pisze w swojej interpelacji posłanka Katarzyna Osos. I dodaje, iż aktualnie osoba korzystająca z całodobowej prywatnej opieki w swoim domu może uzyskiwać świadczenie wspierające, ale osoba, która przebywa w prywatnym ośrodku już na takie świadczenie nie może liczyć. Posłanka podkreśla, iż państwo nie ponosi żadnych kosztów związanych z utrzymaniem takiego ośrodka czy pobytem pensjonariusza. Przyczyny korzystania zaś z prywatnych placówek są różne, na przykład brak możliwości znalezienia w miejscu zamieszkania opiekunów, którzy podjęliby się całodobowej opieki czy brak miejsc w jednostkach publicznych.

Osoby niepełnosprawne pytają o zmiany

Autorka interpelacji podkreśla, iż starsze osoby z niepełnosprawnością będą coraz częściej korzystać z różnych form specjalistycznej opieki i nie należy wiązać możliwości pobierania przez nie świadczenia wspierającego jedynie z częścią tych form. 

„Czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian w przedmiotowej ustawie, tak by świadczenie wspierające przysługiwało również w przypadku umieszczenia osoby w całodobowych ośrodkach opieki, w sytuacji, gdy koszt utrzymania takiej jednostki i pobytu w niej jest w całości finansowany przez pensjonariuszy, np. przez wyłączenie z art. 5 ustawy takich ośrodków?” – czytamy w piśmie do MRPiPS.

Ministerstwo odpowiada

REKLAMA

Odpowiedzi udzielił Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń. Wiceminister rodziny przypomniał, iż wskazana w art. 5 ustawy o świadczeniu wspierający placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, to działalność gospodarcza, prowadzona po uzyskaniu zezwolenia wojewody i wpisana do prowadzonego przez niego rejestru takich placówek. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Prowadzone przez wojewodów rejestry są jawne, na bieżąco aktualizowane i udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Do osoby z niepełnosprawnością bądź jej opiekuna należy decyzja o korzystaniu z usług np. domu pomocy społecznej czy opisanej wyżej placówki, a tym samym decyzja o spełnieniu warunków uprawniających do otrzymywania świadczenia wspierającego” – czytamy w odpowiedzi opublikowanej 13 grudnia 2024 r.

Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, po upływie roku od dnia wejścia w życie ustawy, dokona przeglądu stosowania jej przepisów, celem przedstawienia rekomendacji Radzie Ministrów w kwestii ewentualnej konieczności podjęcia działań korygujących w systemie udzielania świadczenia wspierającego lub w innych systemach wykorzystujących ustalanie poziomu potrzeby wsparcia” – poinformował wiceminister.

Źródło: Interpelacja nr 6397 w sprawie świadczenia wspierającego/Sejm

Polecamy: VAT w gminach PDF (wersja elektroniczna)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

MOPS: Rząd może naprawić błąd w (starym) świadczeniu pielęgnacyjnym

Od 10 lat trwa pat ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. uznał, że świadczenie to należy się także osobie, która już jako starzec została osobą niepełnosprawną. Kolejne Sejmy nie zmieniły przepisu, z którego wynika, że tylko niepełnosprawność powstała w młodości może być podstawą tego świadczenia. Wyrok TK ignorują MOPS. Nie mogą jednak powiedzieć, że przecież postępują w zgodzie z przepisem, którego Sejm nie zmienił (wbrew TK). Pracownicy MOPS nie mogą tak mówić, gdyż od wielu lat MOPS seryjnie przegrywają sprawy przed NSA, który nakazuje im stosować wyrok TK, a nie niekonstytucyjny art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Kupujesz używane rzeczy na Vinted, OLX i Allegro? Urząd skarbowy zapuka do Ciebie, jeśli nie zapłacisz podatku. Trwają kontrole

Sprzedaż i kupno rzeczy używanych na portalach typu Vinted, Allegro, czy OLX odbywa się pod czujnym okiem organów podatkowych. Jednak nie tylko sprzedawcy musza się martwić tym, czy dopełnili wymaganych obowiązków. Podatki muszą też płacić nabywcy.

REKLAMA

10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jak je dostać? Środki pochodzą z KPO, a nabór wniosków wystartuje w lutym

Program Mój Elektryk ma na celu wsparcie i rozwój elektromobilności. Środki na jego sfinansowanie pochodzą z KPO. Można dostać m.in. 10.000 zł za zezłomowanie samochodu spalinowego. Jednak to nie koniec dopłat. Nabór wniosków niedługo wystartuje.

Jakie wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami? Trwają prace nad wprowadzeniem nowych usług

Asystencja osobista ma umożliwić precyzyjne kierowanie usług do osób z niepełnosprawnościami, tak aby były one adekwatnie do potrzeb. Prace nad projektem nie zostały jednak jeszcze ukończone. Część proponowanych założeń budzi wątpliwości.

Bon senioralny to nowe wsparcie. Co oznacza dla rodzin seniorów?

Bon senioralny to nowe rozwiązanie wprowadzane z myślą o wsparciu osób powyżej 75. roku życia oraz ich rodzin. Jego celem jest odciążenie zawodowo aktywnych bliskich seniorów, którzy zmagają się z wyzwaniem zapewnienia odpowiedniej opieki. Jakie korzyści przyniesie bon senioralny i kto może z niego skorzystać? Sprawdź, co oznacza ta zmiana dla Twojej rodziny.

MEN: jedna godzina religii lub etyki w tygodniu od 1 września 2025 r. Na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej

Jedna lekcja religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Właśnie podpisałam rozporządzenie, które wprowadza te zmiany od 1 września 2025 r. - powiedziała 17 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka.

REKLAMA

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika. Trzy miesiące płatnego wolnego po spełnieniu tych warunków. Od kiedy?

Urlop dla poratowania zdrowia dla każdego pracownika po 7 latach pracy – to propozycja Związkowej Alternatywy. Czy wprowadzenie takich regulacji jest możliwe? Wzorem są uprawnienia przysługujące nauczycielom.

Jedna lekcja religii tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji podpisała rozporządzenie

Jedna lekcja religii lub etyki tygodniowo w szkole od 1 września 2025 r. Ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

REKLAMA