REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon senioralny. System wsparcia osób starszych wychodzi z szarej strefy i wkracza do srebrnej gospodarki.

Małgorzata Masłowska
Małgorzata Masłowska
bon senioralny senior opieka nad seniorem
Bon senioralny. System wsparcia osób starszych wychodzi z szarej strefy i wkracza do srebrnej gospodarki.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bon senioralny w drugiej połowie 2025 r. Potrzeba dziesiątek tysięcy opiekunów. Przejście z szarej strefy do srebrnej gospodarki.

Z szarej strefy do srebrnej gospodarki

W pierwszym etapie tworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania będzie trzeba przygotować i przeszkolić 20-25 tys. przyszłych opiekunów; docelowo może to być 90 tys. osób – powiedziała w poniedziałek minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Minister zaznaczyła, że obecnie wiele usług opiekuńczych dla seniorów świadczonych jest w „szarej strefie”, a stworzenie systemu wsparcia osób starszych będzie oznaczało także jej zmniejszenie – w ramach tworzenia tzw. srebrnej gospodarki.
Okła-Drewnowicz podczas wizyty w Gliwicach zaznaczyła, że projekt ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem, przewidujący m.in. wdrożenie tzw. bonu senioralnego, został w piątek wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Teraz rozpoczyna się proces konsultacji społecznych, w ramach którego planowane są m.in. spotkania z samorządowcami.

REKLAMA

Bon senioralny został wpisany do prac legislacyjnych

Zgodnie z obecnymi założeniami programu usługi świadczone w ramach bonu senioralnego mają być przyznawane w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego: zaspokojenia codziennych potrzeb, pomocy w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej i zapewnienia kontaktów z otoczeniem.
Bon nie będzie przysługiwał na usługi o charakterze medycznym. Program będzie kierowany do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin, a maksymalna wartość bonu wyniesie 2150 zł (połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem otrzymania bonu będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).

Od kiedy będzie obowiązywał bon senioralny?

Program miałby wejść w życie w drugiej połowie 2025 r. Jego pierwszym, wcześniejszym etapem będzie jednak przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Jednym z wymagań ma być odbycie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami z niezaspokojonymi potrzebami życia codziennego.
Jak zaznaczyła w poniedziałek Okła-Drewnowicz, przygotowanie tych kadr poprzedzi wdrożenie programu. „Nie ma tu rąk do pracy, bądź też dotychczas nikt nie tworzył systemowych rozwiązań i nie pobudził istniejącego potencjału, żeby ludzi zachęcać, aby byli aktywni zawodowo na rzecz osób np. starszych. Chodzi o to, żeby i zachęcić i zapłacić za to” - wyjaśniła minister.

Potrzeba dziesiątek tysięcy opiekunów

„Szacujemy, że na początku będzie potrzeba około 20-25 tys. potencjalnych opiekunów, a docelowo nawet 90 tys. Musimy zacząć, także dlatego, że choć gminy świadczą usługi opiekuńcze z ramienia ustawy o pomocy społecznej, takie usługi świadczą też firmy prywatne, to bardzo dużo takich usług świadczonych jest w sposób nieformalny, w tzw. szarej strefie” – zwróciła uwagę.
Zmniejszenie szarej strefy tych usług ma być jednym z walorów rozwiązania. „Przekazanie pieniędzy publicznych na formalne zatrudnienie pozwoli nam część tych osób wyciągnąć z szarej strefy i zatrudnić nowych. Opiekunowie, mając już umiejętności, na rynku pracy mogą świadczyć tego typu opiekę także innym osobom, np. w ramach innych form wsparcia przez samorząd” – zaznaczyła.
„Program utrzymuje więc na rynku pracy tych, którzy nie rezygnują z pracy, bo ktoś im pomoże w opiece nad bliskim. Z tych pieniędzy, odprowadzanych podatków, tworzymy miejsce pracy dla kogoś innego, dla przyszłego opiekuna. I to jest tworzenie tzw. srebrnej gospodarki” - przekonywała minister.
Pytana przez PAP, czy granica wiekowa 75 lat w projekcie będzie sztywna, minister zapewniła, że „cały projekt będzie bardzo mocno konsultowany”, także ze względu na jego wysoki koszt (szacunkowo: „kilka miliardów złotych”). „Natomiast wszelkie badania dowodzą że po 75. roku życia to ryzyko potrzeby wsparcia osób trzecich jest największe” - wyjaśniła.
„Bon senioralny wychodzi poza pomoc społeczną i jest skierowany do rodzin, które są aktywne zawodowo, a w których mama czy tata potrzebują opieki. Samorząd organizuje te kilka godzin opieki i w zamian za to dostaje pieniądze na konkretną usługę. To początek tworzenia sektora usług opiekuńczych, usług wsparcia w miejscu zamieszkania, czego nie mamy” – dodała.
Minister Marzena Okła-Drewnowicz w poniedziałek wzięła w Gliwicach udział w spotkaniu i briefingu nt. polityki senioralnej, podczas których m.in. poparła kandydatkę KO na prezydenta Gliwic Katarzynę Kuczyńską-Budkę. Kuczyńska-Budka jest autorką m.in. rozwijanego od kilku lat przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego programu „Śląskie. Dla seniora”.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA