REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą

Dziennikarka medyczno-prawna
Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą. Ubezwłasnowolnienie osoby starszej to pozbawienie jej zdolności do czynności prawnych. Głównym powodem podjęcia takiej decyzji jest dobro osoby starszej, która starzejąc się – wskutek dotykających ją chorób – traci zdolność do podejmowania m.in. racjonalnych decyzji. Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą? Jak wygląda proces i ile trwa? 
rozwiń >

Czym jest ubezwłasnowolnienie osoby starszej?

Wskutek zmian zachodzących w mózgu, a także chorób wieku podeszłego, osoby starsze mogą mieć problemy w życiu  codziennym, wpływające na funkcjonowanie i podejmowanie nieoczywistych a także bardzo często nieracjonalnych decyzji. Dla rodziny seniora w wielu przypadkach jest to duże utrudnienie w sprawowaniu codziennej opieki, jak i wspólnym życiu pod jednym dachem. Rozwiązaniem jest procedura ubezwłasnowolnienia osoby starszej, w efekcie której nie może ona sama dokonywać w swoim imieniu czynności prawnych. 

REKLAMA

Starość nie jest podstawą do ubezwłasnowolnienia 

Należy pamiętać, że starość nie stanowi podstawy do ubezwłasnowolnienia. Zaawansowany wiek jest niewystarczający, aby sąd mógł wydać postanowienie w przedmiocie ubezwłasnowolnienia całkowitego bądź częściowego osoby starszej. 

Całkowite i częściowe ubezwłasnowolnienie osoby starszej 

Osobę starszą można ubezwłasnowolnić tylko w przypadku, gdy zachodzą ogólne przesłanki ubezwłasnowolnienia całkowitego i częściowego. 

  • Ubezwłasnowolnienie całkowite seniora może nastąpić jeżeli w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego bądź też innego rodzaju zaburzeń (mowa tutaj zwłaszcza o chorobie alkoholowej lub narkomanii), nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem.
  • Ubezwłasnowolnienie częściowe seniora może nastąpić jeżeli w wyniku choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego bądź też innego rodzaju zaburzeń psychicznych (w szczególności nadużywania alkoholu i narkomanii), osoba starsza potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw.

REKLAMA

W temacie ubezwłasnowolnienia częściowego, jego celem jest ochrona interesu osobistego lub majątkowego osoby fizycznej, a także interesu jej otoczenia. Celem instytucji jest ochrona interesów osoby chorej, nie interesów władz i nie może obracać się przeciwko osobie chorej. 

Różnica między ubezwłasnowolnieniem całkowitym a ubezwłasnowolnieniem częściowym polega na tym, że w przypadku tego drugiego rozstrzygające znaczenie ma przesłanka w postaci potrzeby zapewnienia pomocy do prowadzenia spraw. Chodzi nie tylko o sprawy natury osobistej, ale także o charakterze majątkowym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody ubezwłasnowolnienia osoby starszej 

Jak już była mowa wcześniej, sam zaawansowany wiek nie stanowi podstawy do ubezwłasnowolnienia. Jeżeli taka osoba jest w stanie kierować swoim postępowaniem i nie potrzebuje pomocy do prowadzenia swoich spraw – ubezwłasnowolnienie nie jest możliwe.

Osobę starszą można ubezwłasnowolnić, gdy choroba psychiczna bądź inne jej zaburzenia, uniemożliwiają kierowanie własnym postępowaniem samodzielnie lub bez pomocy osób trzecich. Najczęściej ubezwłasnowolnia się seniorów z powodu choroby psychicznej lub innego zaburzenia psychicznego. Jest to zazwyczaj następstwem udaru mózgu, demencji, choroby Alzheimera. 

Procedura ubezwłasnowolnia osoby starszej. Wniosek i dokumenty

W przypadku ubezwłasnowolnienia osoby starszej, nie ma jednego wzoru czy strategii postępowania. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie do sądu okręgowego – pismo powinno być dopasowane do danej osoby i jej sytuacji faktyczno-prawnej. Chcąc, aby procedura przebiegła bezproblemowo warto poprosić o pomoc adwokata, który profesjonalnie zajmie się wszystkim – między innymi zdecyduje, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, a także, jakie dowody przeprowadzić (dowód z zeznań świadków, dowód z nagrań). Uzasadnienie wniosku o ubezwłasnowolnienie seniora powinna charakteryzować czytelność, zwięzłość oraz powinno znaleźć się w nim odwołanie do dowodów. Dobrze jest do wniosku załączyć dokumentację medyczną. Ponadto uiszcza się zaliczkę na poczet wynagrodzenia biegłego psychiatry bądź neurologa i psychologa. 

Postępowanie sądowe

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby starszej należy złożyć do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy. W braku miejsca zamieszkania będzie to sąd miejsca jej pobytu. Wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić: 

  • małżonek osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie; 
  • krewni w linii prostej oraz rodzeństwo; 
  • przedstawiciel ustawowy.

Poza uczestnikami, postępowanie toczy się przy udziale prokuratora. Po złożeniu wniosku na wstępnym etapie postępowania odbywa się wysłuchanie osoby, której dotyczy wniosek w obecności biegłego psychologa i psychiatry lub neurologa w zależności od stanu zdrowia. W przypadku, gdy osoba, której dotyczy wniosek nie stawi się na rozprawę sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie jej przez policję. Następnie sąd zleca biegłym sporządzenie opinii, w której wskażą czy stan zdrowia osoby ubezwłasnowolnionej powoduje, że nie może ona kierować swoim postępowaniem. W toku postepowania sąd przesłucha także uczestników postępowania oraz może przesłuchać wskazanych przez wnioskodawcę świadków. 

Opiekun osoby ubezwłasnowolnionej 

Odpis prawomocnego postanowienia przesyłany jest sądowi opiekuńczemu w celu ustanowienia opiekuna i zapewnieniu opieki nad osobą ubezwłasnowolnioną całkowicie. Opiekunem powinien zostać przede wszystkim małżonek, a w jego braku ojciec lub matka. Jeżeli nie ma takich osób, sąd opiekuńczy zwraca się do właściwej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej celem wskazania osoby, której opieka mogłaby być powierzona. 

Czas trwania i koszt ubezwłasnowolnienia osoby starszej

REKLAMA

Postępowanie sądowe w sprawie o ubezwłasnowolnienie trwa od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy. Zdarzają się przypadki, że sprawa może trwać latami – uzależnione  jest to stopniem skomplikowania danej sprawy, przedstawionych dowodów, jak i samej postawy choroby starszej, która może przekonywać sąd, że jest w stanie samodzielnie i świadomie kierować swoim postępowaniem.

Na koszty postępowania o ubezwłasnowolnienie, składają się koszty sądowe (opłata sądowa plus biegli) – wynoszą kilkaset złotych. Wynajęcie adwokata, to koszt w granicach od kilkaset do kilku tysięcy złotych – uwarunkowane jest to  stopniem skomplikowania danej sprawy. 

  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

REKLAMA

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA

Prawie pół miliona emerytów dostaje ponad 7000 zł brutto. Minimalna emerytura (1780,96 zł brutto) nie jest najniższą emeryturą wypłacaną przez ZUS

ZUS informuje, że jest sporo emerytów, których świadczenia emerytalne przekraczają kilkanaście tysięcy złotych. Niektóre wypłaty sięgają nawet 20 czy 30 tys. zł. Najwyższa emerytura w kraju wynosi ok. 48,7 tys. zł brutto, podczas gdy najniższa to zaledwie 2 grosze. 

Samolot się opóźnił? Masz prawo do odszkodowania (od 250 do 600 eur), bezpłatnego wyżywienia, zakwaterowania w hotelu i nie tylko. Po swoje prawa sięga tylko mniej niż połowa uprawnionych

Opóźnienie lotu samolotem to nierzadkie zjawisko, dlatego warto wiedzieć, że wiążą się z nim określone prawa pasażera lotniczego – poczynając od bezpłatnego wyżywienia, poprzez zakwaterowanie w hotelu, a na odszkodowaniu i zwrocie kosztów biletów lotniczych skończywszy. Z danych przedstawionych agencji Newseria Biznes przez dyrektora generalny DelayFix, Dominika Lewandowskiego, wynika, że z powyższych praw korzysta tylko mniej niż połowa uprawnionych pasażerów, na czym przewoźnicy (w samej Polsce) oszczędzają ponad 300 mln zł rocznie. W całej Europie natomiast, pozostaje nieodebranych aż 5 mld zł rekompensat.

REKLAMA