Kto i na jakich zasadach może otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej?
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy, dotyczące opłat za pobyt seniora w domu pomocy społecznej obowiązują od 4 października 2019 r. Czytaj więcej: Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty
REKLAMA
Czym jest dom pomocy społecznej?
Dom pomocy społecznej jest instytucją, której zadaniem jest m.in. świadczenie usług bytowych, opiekuńczych, wspomagających i edukacyjnych osobom wymagającym całodobowej opieki.
Przez kogo prowadzony jest DPS?
DPS prowadzony jest najczęściej przez samorząd lub organizację pozarządową.
Kto może ubiegać się o miejsce w domu w domu pomocy społecznej?
O miejsce w DPS może ubiegać się osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, która nie może samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym.
Zasady przyjmowania – czyli co trzeba zrobić by uzyskać miejsce w DPS?
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać w celu uzyskania miejsca w DPS jest złożenie wniosku do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Z takim wnioskiem może wystąpić osoba zainteresowana, jak również, członek rodziny, przedstawiciel ustawowy oraz powiatowe centrum pomocy rodzinie.
Po otrzymaniu takiego wniosku. pracownik socjalny ośrodka, przeprowadza wywiad środowiskowy, który ma na celu sprawdzenie informacji dotyczących sytuacji osobistej, rodzinnej i dochodowej tej osoby.
Po zgromadzeniu wymaganej dokumentacji, ośrodek wydaje decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej. Cała dokumentacja wraz z decyzją ośrodka przekazywana jest do powiatowego centrum pomocy rodzinie, które wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS.
Polecamy serwis: Prawa seniora
Opłata za pobyt
Należy pamiętać, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami w DPS jest płatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania..
Kto jest obowiązany do wnoszenia opłaty?
Zgodnie z art. 61 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej obowiązanymi do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy
z dochodów dziecka,
2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia
opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.
Zobacz także: Kiedy gmina dopłaci do pobytu seniora w domu pomocy społecznej?
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat