REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) w 2019 r. – planowane zmiany

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Zwolnienia z opłat za pobyt w DPS – ważne zmiany fot. shutterstock
Zwolnienia z opłat za pobyt w DPS – ważne zmiany fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Więcej zwolnień z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który w czerwcu 2019 r. wpłynął do Sejmu. Planowane zmiany dotyczą osób, które ponoszą odpłatność za rodziców czy dziadków pomimo ich nagannego zachowania w przeszłości.

Nowe przepisy, dotyczące opłat za pobyt seniora w domu pomocy społecznej obowiązują od 4 października 2019 r. Czytaj więcej: Pobyt seniora w domu pomocy społecznej – zasady, opłaty

REKLAMA

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Celem projektowanych zmian jest ograniczenie nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Zwolnienia z opłat za pobyt w DPS – ważne zmiany

Jedna z ważnych zmian dotyczy ponoszenia opłat za pobyt mieszkańca w DPS. Rozszerzono katalog sytuacji, kiedy będzie można zwolnić z obowiązku ponoszenia takich opłat o przypadki związane z niewłaściwym wykonywaniem władzy rodzicielskiej. W praktyce zdarzają się sytuacje, gdy członkowie rodziny muszą uiszczać opłaty za osoby, które w przeszłości nie wywiązywały się ze swoich obowiązków, przykładowo nie płacąc alimentów.

Zwolnienia będą dotyczyły nie tylko dzieci, ale również wnuków i pozostałych zstępnych (np.prawnuków) osób przebywających w takich placówkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Fakultatywne (nieobowiązkowe) zwolnienie z opłaty

Po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego będzie można zwolnić osobę ponoszącą opłaty lub zobowiązaną do ich uiszczania na jej wniosek, jeżeli:

  • osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu;
  • osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu.

Obligatoryjne (obowiązkowe) zwolnienie z opłaty

Osoba zobowiązana do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w DPS zostanie zwolniona z tej opłaty na swój wniosek, jeżeli przedstawi:

  • prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona albo
  • prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione zużyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica.

Ważna zmiana dotyczy również sytuacji, gdy członkowie rodziny mieszkańca odmawiają zawarcia odpowiedniej umowy z gminą, dotyczącej odpłatności. Pomimo takiej odmowy gmina będzie mogła wydawać decyzje. Wysokość opłat będzie uzależniona od tego czy został przeprowadzony rodzinny wywiad środowiskowy.

Jak jest dzisiaj?

Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej zobowiązanymi do ponoszenia opłat są w następującej kolejności:

  • mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
  • małżonek, zstępni przed wstępnymi,
  • gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.

Jeżeli mieszkaniec sam ponosi opłaty, to nie muszą tego robić członkowie rodziny czy gmina.

REKLAMA

Fakultatywne zwolnienie ma miejsce w przypadku ponoszenia opłat za innych członków rodziny przebywających w DPS lub uzasadnionych okoliczności takich jak m.in. długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność śmierć członka rodzinny, straty materialne w wyniku klęski żywiołowej. Kolejną sytuacją jest fakt utrzymywania się członków rodziny z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; ciąża osoby zobowiązanej do ponoszenia opłaty lub samotne wychowywanie dziecka.

Warunkiem obligatoryjnego zwolnienia z opłaty jest przedstawienie prawomocnego orzeczenia sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej i złożenie oświadczenia, iż nie została ona przywrócona.

Całkowite lub częściowe zwolnienie za swój pobyt jest możliwe również w przypadku weteranów.

Od kiedy nowe przepisy?

Przepisy, dotyczące nowych zwolnień z obowiązku ponoszenia opłat w domach pomocy społecznej wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Projekt zawiera szereg przepisów przejściowych.

Decyzje ustalające opłatę mieszkańca zachowają swoją moc.

Decyzje i umowy, dotyczące opłat ponoszonych przez małżonka, wstępnych i zstępnych pozostaną w mocy maksymalnie przez okres 12 miesięcy. W tym czasie kierownicy ośrodków pomocy społecznej powinni zawrzeć z członkami rodzin umowy określające wysokość odpłatności, a w przypadku odmowy wyrażenia zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego lub na podpisanie umowy, stosować nowe przepisy.

Podstawa prawna:

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (etap legislacyjny: Sejm);

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz.U. z 2018 r., poz. 1508 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

REKLAMA

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

REKLAMA