Kiedy gmina dopłaci do pobytu seniora w domu pomocy społecznej?
REKLAMA
REKLAMA
Kryterium dochodowe
To czy rodzina będzie dopłacać do pobytu swojego krewnego w domu opieki społecznej jest uzależnione od kryterium dochodowego.
REKLAMA
Do czasu nowelizacji, kryterium dochodowe, które umożliwiało zwolnienie małżonka lub dzieci osoby umieszczonej w takiej placówce od opłaty wynosiło 877 zł, czyli 250 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej.
Wraz z nowelizacją zasad przyznawania świadczeń kwota ta wzrosła do 300 proc. kryterium dochodowego obowiązującego w pomocy społecznej i wynosi 1053 zł.
Jeżeli kwota ta w rodzinie nie jest przekroczona, to rodzina będzie zwolniona z opłaty za pobyt krewnego w domu pomocy społecznej, a do pobytu tej osoby będzie dopłacać gmina.
Zobacz: Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?
Co powinien zapewnić dom opieki społecznej?
- Dom pomocy społecznej powinien zapewniać:
- Dach nad głową,
- Odzież i obuwie,
- Utrzymanie czystości,
- Opiekę nad mieszkańcami,
- Pielęgnację,
- Wyżywienie,
- Udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych,
- Udział w terapiach zajęciowych,
- Zaspakajanie potrzeb związanych z religią mieszkańców i ich obcowaniem z kulturą,
- Dążenie do usamodzielniania mieszkańców,
- Przestrzeganie praw mieszkańców oraz dostępność informacji o nich, a także możliwość sprawnego wnoszenia i załatwiania skarg i wniosków.
Zasiłek przy kontrakcie socjalnym
Wprowadzona nowelizacja daje gminie możliwość dłuższego przyznawania zasiłku okresowego lub stałego dla osoby, która miała podpisany kontrakt socjalny, a w efekcie jego realizacji udało się jej znaleźć zatrudnienie. Przyznawanie tego zasiłku nie może być jednak dłuższe niż przez okres dwóch miesięcy.
Opłaty dla pracowników socjalnych
Nowelizacja wprowadza również jednolite opłaty dla wszystkich pracowników socjalnych, za przystąpienie do egzaminów specjalizujących. Kolejnym znowelizowanym elementem jest przyznawanie wynagrodzenia dla opiekuna prawnego z konieczności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
Zobacz serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat