Jak złożyć wniosek o umieszczenie osoby chorej psychicznie w domu opieki?

Przemysław Milczek
rozwiń więcej
Umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu.
Przymusowe umieszczenie chorego psychicznie w domu pomocy społecznej wymaga postanowienia sądu opiekuńczego. Postępowanie dotyczące takich spraw jest częściowo uregulowane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego.

Kształt postępowania

W związku z przymusowym umieszczeniem osoby chorej psychicznie lub upośledzonej umysłowo w zakładzie pomocy społecznej odbywa się rozprawa przed sądem opiekuńczym. Powinna ona odbyć się nie później niż 14 dni od wpłynięcia odpowiedniego wniosku.

W postępowaniu tym musi z mocy prawa uczestniczyć wnioskodawca, a także sam zainteresowany oraz jego przedstawiciel ustawowy. Poza tym sąd może zawiadomić o rozprawie małżonka osoby której postępowanie dotyczy, a także osobę która sprawuje faktyczną opiekę nad nią. Podmioty te mogą brać udział w każdym stanie sprawy i stają się wówczas uczestnikami.

W razie gdyby osoba zainteresowana nie chciała stawić się na rozprawę może ona być doprowadzona przymusowo na rozprawę, na mocy zarządzenia sądowego. Istnieje możliwość złożenia zażalenia na to zarządzenie.

Do wydania postanowienia, co do istoty sprawy, sąd musi uzyskać jedną lub kilka opinii od biegłych. Mogą nimi być lekarze psychiatrzy, z wyłączeniem tych którzy uczestniczyli w podjęciu decyzji o przyjęciu chorego do szpitala psychiatrycznego.

Gdy zainteresowany odmawia pojawienia się w publicznym zakładzie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, sąd może zarządzić jego doprowadzenie przez Policję w obecności lekarza lub pielęgniarki.

Może zaistnieć sytuacja, że osoba, której dotyczy postępowanie, ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest w stanie złożyć wniosku o ustanowienie adwokata, a jest on potrzebny. W takim wypadku sąd ma prawo bezpośrednio, bez wniosku ustanowić dla tej osoby adwokata z urzędu.

Zobacz również: Kiedy osoba chora psychicznie może zostać umieszczona w domu opieki?

Pozostałe kwestie

Jeśli osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw, sąd opiekuńczy na jej wniosek powinien ustanowić kuratora. Gdy taka osoba nie jest w stanie złożyć tego wniosku, sąd może ustanowić kuratora z urzędu.

Sędzia ma prawo o każdej porze pojawić się w domu opieki dla osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo, aby skontrolować legalność ich przyjęcia i przebywania oraz przestrzeganie ich praw.

W innych nieuregulowanych w ustawie kwestiach stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczące postępowania nieprocesowego.

Zobacz również serwis: Dom opieki

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...