REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie domu opieki społecznej?

Przemysław Milczek
Prowadzenie domu opieki społecznej wiąże się z koniecznością otrzymania zezwolenia od wojewody
Prowadzenie domu opieki społecznej wiąże się z koniecznością otrzymania zezwolenia od wojewody

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo umożliwia utworzenie przez prywatnego przedsiębiorcę domu pomocy społecznej. Prowadzenie takiej działalności jest jednak możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia.

W 2020 nowe wymagania dla prywatnych domów opieki: Wyższe standardy opieki w prywatnych placówkach od 2020 r.

REKLAMA

Aby otrzymać takie zezwolenie należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór jest załącznikiem do rozporządzenia ministra polityki społecznej w sprawie domów pomocy społecznej. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której ma działać dom, regulamin organizacyjny placówki lub jego projekt, informację o sposobie finansowania domu i nie zaleganiu z płatnościami do ZUS i urzędu skarbowego.

Dostarczyć należy także informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwo umyślne osoby, który będzie kierowała domem, oraz zaświadczenie o jej stanie zdrowia.

Wymagania dla miejsca pobytu

REKLAMA

Budynek i jego otoczenie nie może mieć żadnych barier architektonicznych. Kiedy budynek wielokondygnacyjny nie posiada windy, powinien on zapewniać pokoje mieszkalne na parterze. Pokoje takie nie powinny być przeznaczone dla więcej niż trzech osób. Jednoosobowy pokój powinien być nie mniejszy niż 9 m2, a w pokoju dwu- i trzyosobowym powinno przypadać na osobę nie mniej niż 6 m2 powierzchni (odstępstwo od wymaganej powierzchni może wynosić 5 %). Pokój mieszkalny powinien być wyposażony, w łóżko lub tapczan, szafę, stół, krzesła, a także szafkę nocną dla każdej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego dom powinien posiadać pokój dziennego pobytu służący jako jadalnia, pomieszczenie przeznaczone do prania i suszenia. Jedna łazienka powinna przypadać na nie więcej niż pięć osób, a jedna toaleta na nie więcej niż cztery osoby.

Dom powinien zapewniać co najmniej trzy posiłki dziennie, także dietetyczne, zgodnie ze wskazaniem lekarza. Przerwa pomiędzy posiłkami powinna być nie krótsza niż cztery godziny, a w czasie jej trwania powinien istnieć dostęp do drobnych posiłków i napojów. Posiłki powinny móc być spożywane również w pokoju mieszkalnym. Dom powinien zapewniać różnego rodzaju środki higieniczne i sprzątanie pomieszczeń.

Spełnienie tych wymagań jest niezbędne do otrzymania zezwolenia

Zobacz też: Czego możemy oczekiwać od domu opieki społecznej?

Procedura

Wniosek powinien być złożony do Wojewody, który rozpatruje go z pomocą Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Najpierw sprawdza się go pod względem formalnym. Jeżeli nie spełnia on wymaganych kryteriów, wnioskodawca ma 14 dni na jego uzupełnienie. Jeśli tego nie zrobi wniosek nie będzie rozpatrzony. Następnie w terminie 30 dni od złożenia wniosku przeprowadza się wizytację obiektu, na której bada się czy spełnia on niezbędne warunki. W ciągu 14 dni od wizytacji zostaje wydana decyzja odnośnie wydania, bądź nie wydania zezwolenia. Zezwolenie jest wydawane na czas nieokreślony.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

REKLAMA