Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?
REKLAMA
REKLAMA
Zgoda osoby
Zasadniczo osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, może być za jej zgodą lub zgodą jej przedstawiciela ustawowego przyjęta do domu pomocy społecznej.
REKLAMA
Brak zgody
REKLAMA
Jeżeli osoba lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.
Z takim wnioskiem może również wystąpić kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli dotyczy to osoby, która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, przy czym nie ma potrzeby dalszej hospitalizacji takiej osoby.
W przypadku gdy osoba chora psychicznie nie jest zdolna do wyrażenia zgody, o jej skierowaniu do domu opieki społecznej decyduje sąd rodzinny.
Zobacz również: Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?
Odwołanie
Osoba umieszczona w domu opieki bez jej zgody jak również jej przedstawiciel ustawowy, małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz osoba sprawująca nad nią faktyczna opiekę mają prawo występować do sądu o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej. Z wnioskiem w takiej sprawie może również wystąpić kierownik takiej placówki, jeżeli uzna, że zmieniły się okoliczności, które uzasadniały orzeczenie o przyjęciu osoby do placówki.
Zobacz również serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA