Jakie uprawnienia przysługują kombatantom?
- uprawnienia pracownicze,
- uprawnienia emerytalne,
- świadczenia z zakresu pomocy socjalnej, ochrony zdrowia oraz ulg taryfowych.
Jakie uprawnienia pracownicze przysługują kombatantom?
- okresy działalności kombatanckiej zalicza się do okresów zatrudnienia, od których zależy przyznanie lub wysokość świadczeń przysługujących pracownikom od pracodawcy;
- zwiększenie urlopu wypoczynkowego o 10 dni roboczych, o ile osoby te korzystają z urlopu w wymiarze nie przekraczającym 26 dni roboczych w roku;
- ochrona stosunku pracy tj. w sytuacji gdy, rozwiązanie stosunku pracy z kombatantem lub inną osobą uprawnioną w okresie 2 lat przed osiągnięciem wieku uprawniającego do wcześniejszego przejścia na emeryturę, może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody starosty.
Ochrona stosunku pracy nie dotyczy osób zajmujących kierownicze stanowiska obsadzane w drodze powołania oraz osób, które spełniają warunki wymagane do uzyskania emerytury, a także rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Zobacz: Definicja kombatanta
Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom?
- kombatanci wraz z emeryturą lub rentą otrzymują co miesiąc: dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny oraz dodatek kompensacyjny.
- na swój wniosek mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, jeżeli mają okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury (dotyczy osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949).
Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 16 ww. Ustawy kombatantom i innym osobom uprawnionym, które nie mają prawa do emerytury lub renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin lub na podstawie innych przepisów, jeżeli nie mają niezbędnych środków utrzymania, może być przyznana w drodze wyjątku:
1) emerytura, jeżeli osiągnęli wiek: 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna,
2) renta inwalidzka, jeżeli zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów.
Przepis art. 16 stosuje się odpowiednio do członków rodzin pozostałych po kombatantach i innych osobach uprawnionych, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Emerytury i renty, o których mowa powyżej przyznaje się odpowiednio w wysokości najniższej emerytury, renty inwalidzkiej lub renty rodzinnej, określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Ponadto do emerytur i rent przysługują dodatki: pielęgnacyjny oraz do rent rodzinnych - dodatek dla sierot zupełnych, na zasadach i w wysokości przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, a także dodatek kombatancki, a w razie śmierci osoby przysługuje zasiłek pogrzebowy.
Świadczenia, o których mowa powyżej przyznaje Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz serwis: Zasiłki
Ochrona zdrowia, pomoc socjalna
Kombatanci i inne osoby uprawnione korzystają z pierwszeństwa do :
- środowiskowej opieki socjalnej w miejscu zamieszkania,
- uzyskania miejsc w domach pomocy społecznej,
- opieki zdrowotnej.
Warto także podkreślić, że kombatantom, innym osobom uprawnionym jak także wdowom i wdowcom pozostałym po tych osobach, znajdującym się w trudnych warunkach materialnych oraz w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych może być przyznana doraźna lub okresowa pomoc pieniężna.
Pomoc taka może być również przyznana na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa, opłacanie pomocy pielęgnacyjnej, a w stosunku do niewidomych oraz ciężko poszkodowanych inwalidów - kosztów zakupu innego, ułatwiającego pracę i życie, sprzętu pomocniczego.
Dla pokrycia kosztów pomocy pielęgnacyjnej pomoc finansową w pierwszej kolejności przyznaje się kombatantom lub innym osobom uprawnionym, wymagającym takiej pomocy, którzy przekroczyli 70 lat życia
Jakie ulgi taryfowe przysługują kombatantom?
- 50% przy przejazdach miejskimi środkami komunikacji miejskiej,
- 37% w komunikacji krajowej przy przejazdach:
- 1 i 2 klasą pociągów osobowych i pośpiesznych oraz w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pośpieszne - na podstawie biletów jednorazowych,
- autobusami w komunikacji zwykłej i przyspieszonej - na podstawie biletów jednorazowych.
Zgodnie z art. 20 (1) ww. Ustawy Kombatantom, którzy łącznie spełniają następujące warunki:
- nie posiadają prawa do żadnych świadczeń rentowych lub emerytalnych ani prawa do uposażenia w stanie spoczynku albo uposażenia rodzinnego,
- nie osiągają dochodów z tytułu pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu lub z tytułu rolniczej działalności gospodarczej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników,
- osiągnęły wiek dla kobiet - 55 lat, dla mężczyzn - 60 lat
przysługuje świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego oraz ryczałt energetyczny, dodatek kompensacyjny i 37% ulga taryfowa w komunikacji międzymiastowej.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
Źródło www.udskior.gov.pl