Uprawnienia inwalidy wojennego
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie przepisów rozdziału 2 ww. Ustawy uprawnienia inwalidy wojennego możemy podzielić na IV grupy:
REKLAMA
- uprawnienia pracownicze,
- uprawnienia emerytalne,
- prawo do renty,
- świadczenia z zakresu pomocy socjalnej, ochrony zdrowia, refundacje oraz ulgi taryfowe.
Jakie uprawnienia pracownicze przysługują inwalidzie wojennemu?
Status inwalidy wojennego pozwala korzystać z rozmaitych uprawnień pracowniczych. Oto one:
- inwalidzie wojennemu zapewnia się pracę odpowiadającą jego sprawności fizycznej i kwalifikacjom zawodowym. Starosta na wniosek inwalidy wojennego kieruje go do pracy, zaś pracodawca, do którego inwalida został skierowany, jest obowiązany zatrudnić go stosownie do sprawności fizycznej i kwalifikacji zawodowych.
- rozwiązanie z inwalidą wojennym stosunku pracy przez pracodawcę może być dokonane tylko po uzyskaniu pisemnej zgody starosty:
- o bez wypowiedzenia - z przyczyn określonych w przepisach dotyczących rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia,
- o za wypowiedzeniem- tylko z ważnych przyczyn zawinionych przez inwalidę albo gdy następuje likwidacja pracodawcy.
Pisemna zgoda starosty odnośnie rozwiązania stosunku pracy nie jest wymagana, gdy dotyczy ona osób zatrudnionych na podstawie powołania lub które spełniają warunki do uzyskania emerytury.
- zwiększenie urlopu wypoczynkowego o 10 dni roboczych, o ile osoby te korzystają z urlopu w wymiarze nie przekraczającym 26 dni roboczych w roku;
- czas trwania służby wojskowej oraz okresy pobytu w niewoli i w obozach dla internowanych, w obozach koncentracyjnych lub w więzieniach w związku z udziałem w ruchu podziemnym lub partyzanckim w czasie od dnia 1 września 1939 r. do dnia 9 maja 1945 r. oraz okresy wymienione w art. 8 ww. Ustawy zalicza się do okresów zatrudnienia, od których zależy przyznanie lub wysokość wszelkich świadczeń przysługujących pracownikom od pracodawcy
Okresy, o których mowa powyżej zalicza się w wymiarze podwójnym do okresu zatrudnienia, od którego zależy przyznanie emerytury lub renty.
Ponadto inwalida wojenny może być poddany specjalnemu leczeniu, przeszkoleniu oraz usprawnieniu w ośrodkach rehabilitacji w celu całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do pracy albo zapobieżenia pogorszeniu stanu zdrowia.
Zobacz serwis: Praca
Jakie uprawnienia emerytalne przysługują inwalidzie wojennemu?
- • Prawo do przejścia (na swój wniosek) na emeryturę po osiągnięciu wieku:
- 50 lat przez kobietę i 55 lat przez mężczyznę, jeżeli został zaliczony do I lub II grupy inwalidów, albo
- 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, jeżeli został zaliczony do III grupy inwalidów.
Uprawnienie przejścia na emeryturę na swój wniosek dotyczy osób urodzonych przed dniem 1 stycznia 1949. Ponadto powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do inwalidy nabywającego prawo do emerytury z innego tytułu niż zatrudnienie.
Zobacz serwis: Emerytury
Kiedy inwalidzie wojennemu przysługuje renta inwalidzka?
Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych, choćby nawet inwalidztwo to powstało po zwolnieniu ze służby wojskowej i wynosi:
- o 100% podstawy jej wymiaru -- dla inwalidów I i II grupy, lub
- o 75% podstawy jej wymiaru -- dla inwalidów III grupy.
Ponadto do renty inwalidzkiej przysługuje dodatek pielęgnacyjny z tytułu zaliczenia do I grupy inwalidów lub ukończenia 75 lat.
Jakie uprawnienia w związku z ochroną zdrowia i pomocą społeczną?
Inwalidzie wojennemu przysługują również uprawnienia związane z ochroną zdrowia, pomocą społeczną, jak również uprawnienia do refundacji. Oto one:
- prawo do skierowania na pobyt w sanatorium co najmniej raz na 3 lata niezależnie od przysługującego mu z tytułu zatrudnienia urlopu wypoczynkowego;
- prawo pierwszeństwa w umieszczeniu, na wniosek inwalidy wymagającego szczególnej opieki w domu kombatanta lub w domu pomocy społecznej;
- inwalida wojenny, któremu inwalidztwo utrudnia w znacznym stopniu poruszanie się i korzystanie z publicznych środków lokomocji, uprawniony jest do bezpłatnego otrzymania motorowego wózka inwalidzkiego albo może otrzymać pomoc finansową na częściowe pokrycie kosztu zakupu przydzielonego mu samochodu osobowego;
- zwolnienie z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych;
- inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I i II grupy inwalidów przysługuje refundacja w wysokości 50% opłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych lub na dobrowolne ubezpieczenie casco pojazdów samochodowych określone w dziale II w grupie 3 załącznika do ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, z tym że jeżeli suma ubezpieczenia przekracza równowartość 6000 euro przeliczone na złote według kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia opłacania składki, refundacja przysługuje od części opłaconej składki ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota stanowiąca równowartość 6 000 euro pozostaje do rzeczywistej sumy ubezpieczenia.
Refundacja przysługuje w odniesieniu do jednego pojazdu samochodowego będącego własnością inwalidy wojennego i niesłużącego do zarobkowego przewozu. Ponadto refundacja przysługuje inwalidzie wojennemu, jeżeli nie korzysta z refundacji lub ulgi na podstawie innych przepisów.
Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojennemu?
- ulga w wysokości 100% przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania (uprawnienie, to przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej).
- ulga w wysokości 37% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej - na podstawie biletów jednorazowych, zaś inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów przysługuje prawo do ulgi w wysokości 78% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej na podstawie biletów jednorazowych. Ponadto do ulgi w wysokości 95% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej jest uprawniony przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów - na podstawie biletów jednorazowych.
Warto zaznaczyć, że dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojennego wystawiona przez organ rentowy.
Zobacz serwis: Renty
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat