Jakie uprawnienia pracownicze przysługują kombatantom?
REKLAMA
REKLAMA
Kombatantowi na podstawie przepisów Ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego przysługują uprawnienia pracownicze, emerytalne, związane z pomocą pomoc socjalną, ochroną zdrowia oraz ulgi taryfowe.
REKLAMA
Zobacz: Uprawnienia pracownicze inwalidy wojennego
Na podstawie rozdziału 2 ww. Ustawy kombatantom przysługują następujące uprawnienia pracownicze:
- zaliczenie okresów zatrudnienia (o których mowa w ww. Ustawie)- od których zależy przyznanie lub wysokość świadczeń przysługujących pracownikom od pracodawcy.
- zwiększenie urlopu wypoczynkowego - o 10 dni roboczych, o ile osoby te korzystają z urlopu w wymiarze nie przekraczającym 26 dni roboczych w roku;
- ochrona stosunku pracy- tj. w sytuacji gdy, rozwiązanie stosunku pracy z kombatantem lub inną osobą uprawnioną w okresie 2 lat przed osiągnięciem wieku uprawniającego do wcześniejszego przejścia na emeryturę, może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody starosty.
Należy jednak zaznaczyć, że ochrona stosunku pracy nie dotyczy osób zajmujących kierownicze stanowiska obsadzane w drodze powołania oraz osób, które spełniają warunki wymagane do uzyskania emerytury, a także rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Zobacz serwis: Praca seniora
Podstawa prawna
Art. 9-11 Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA