Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojennemu?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określają jakie ulgi taryfowe oraz refundacje przysługują inwalidzie wojennemu.
REKLAMA
Inwalida wojenny korzysta z następujących ulg taryfowych:
- ulga w wysokości 100% przy przejazdach tramwajami i autobusami (trolejbusami) komunikacji miejskiej, bez względu na miejsce zamieszkania;
Ulga w wysokości 100% przysługuje także przewodnikowi towarzyszącemu inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej.
- ulga w wysokości 37% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej - na podstawie biletów jednorazowych,
- ulga w wysokości 78% (inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów) w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej na podstawie biletów jednorazowych.
Zobacz serwis: Pomoc społeczna
Do ulgi w wysokości 95% w komunikacji krajowej przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów i autobusowego w komunikacji zwykłej, przyspieszonej i pospiesznej jest uprawniony przewodnik lub opiekun towarzyszący w podróży inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I grupy inwalidów na podstawie biletów jednorazowych.
Warto zaznaczyć, że dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.
Zobacz serwis: Renty
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat