REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?/ Fot. Fotolia
Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

10 listopada 2014 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. poz. 1585). Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego nową usługę finansową, która pozwala na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Często się bowiem zdarza, że osoby te posiadają ”zamrożone” aktywa w postaci własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

REKLAMA

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny 2014

Odwrócony kredyt hipoteczny - definicja

Przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy. Jednocześnie kredytobiorca zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z odsetkami i innymi kosztami.

Do kogo jest skierowany odwrócony kredyt hipoteczny?

REKLAMA

Kredytobiorcą, czyli podmiotem, który skorzysta z dodatkowych źródeł finansowania, może być wyłącznie osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą może być także osoba fizyczna, będąca współwłaścicielem nieruchomości lub której przysługuje udział w ww. prawach.

Wierzytelność banku może być zabezpieczona wyłącznie poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości, spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego, a następnie ujawnienie w księdze wieczystej roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości lub ww. praw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość nieruchomości a kredyt hipoteczny

REKLAMA

Należy mieć na uwadze fakt, iż zgodnie z art. 6 ustawy, podstawą do ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego jest wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu, do którego kredytobiorcy przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Do określenia wartości rynkowej nieruchomości lub lokalu, stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2014 r., poz. 518 z późn. zm.). Jak wskazuje się w orzecznictwie „już z samego określenia ‘wartość rynkowa nieruchomości’ jednoznacznie wynika, że jest to wartość określona na podstawie czynników rynkowych. Tym samym przy wyliczaniu wartości rynkowej nieruchomości, brane są pod uwagę ceny transakcyjne będące efektem wzajemnego oddziaływania na siebie sił popytu i podaży" (wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Wa). Przy określaniu wartości rynkowej nieruchomości uwzględnia się w szczególności jej rodzaj, położenie, sposób użytkowania, przeznaczenie, stan nieruchomości oraz aktualnie kształtujące się ceny w obrocie nieruchomościami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odnosząc się do kwestii wypłaty kwoty kredytu, to należy mieć na uwadze, iż może ona nastąpić jednorazowo albo w ratach. Okres wypłat i wysokość poszczególnych rat określa się w umowie z kredytodawcą.

Odwrócony kredyt hipoteczny - umowa

Umowę odwróconego kredytu hipotecznego zawiera się w formie pisemnej.

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

1. Formularz informacyjny

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bank, w terminie co najmniej 14 dni przed zawarciem umowy, ma obowiązek dostarczenia kredytobiorcy formularza informacyjnego zawierającego ofertę odwróconego kredytu hipotecznego. Dostarczenie formularza może nastąpić – według wyboru kredytobiorcy – w formie pisemnej lub elektronicznej. W ofercie tej bank wskazuje, m. in. kwotę kredytu i sposób jej ustalenia, termin i sposób wypłaty kredytu, sposób ustalenia wysokości oprocentowania, wszelkie koszty związane z kredytem (prowizje, opłaty, koszty wyceny itd.), a także zasady rozliczania odwróconego kredytu hipotecznego.

2. Ocena kredytobiorcy oraz nieruchomości

Przed zawarciem umowy bank ma prawo dokonania oceny stanu i historii zobowiązań kredytobiorcy oraz stanu prawnego nieruchomości lub lokalu. Jednocześnie kredytobiorca jest zobowiązany do przedstawienia na żądanie banku wszelkich dokumentów i informacji niezbędnych do dokonania oceny.

3. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Warto pamiętać, że bank ma obowiązek dołączenia do umowy wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, zawierający w szczególności adres, pod który należy je złożyć.

4. Zgoda na zbycie nieruchomości

W umowie odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorca może dodatkowo zobowiązać się do niezbywania własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu bez zgody banku.

Wydaje się, że można koncepcję odwróconego kredytu hipotecznego można oceniać pozytywnie. Aczkolwiek rzeczywiste skutki ustawy będzie można oceniać dopiero po paru miesiącach od jej wejścia w życie (co nastąpi z dniem 15 grudnia 2014 roku).

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autor: Mateusz Słodczyk – aplikant adwokacki związany z kancelarią Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. Izabella Żyglicka i Wspólnicy z siedzibą w Katowicach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2010 r. zajmuje się obsługą prawną klientów korporacyjnych. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie spółek oraz w postępowaniach sądowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. poz. 1585).

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Wa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA