Odwrócony kredyt hipoteczny

Aleksandra Pajewska
rozwiń więcej
Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego? /Fot. Fotolia / Fotolia
Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Strony umowy

Umowa kredytu hipotecznego zawierana jest pomiędzy osobą fizyczną a bankiem. Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939) także z: instytucją kredytową, oddziałem banków zagranicznych oraz instytucją kredytową prowadzącą działalność transgraniczną.

Istota zobowiązania

Istotą wskazanego zobowiązania umownego jest gwarancja ze strony banku wypłaty równowartości nieruchomości. Może ona nastąpić jednorazowo bądź w ratach. Kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości i może w niej zamieszkiwać aż do śmierci. To na kredytobiorcy będą ciążyły obowiązki związane z utrzymaniem budynku/ lokalu (np. terminowe uiszczanie czynszu, ubezpieczenie lokalu). Wypłacane kwoty będzie można zwrócić bez utraty prawa własności.

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Prawo własności

Z oferty omawianego kredytu mogą skorzystać osoby fizyczne, które posiadają nieruchomość lub jej część (dysponują tytułem własności), korzystają z prawa użytkowania wieczystego gruntu bądź spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Ustawa skierowana jest głównie do osób starszych. Poprzez wypłatę środków finansowych z kredytu ma zapewnić im lepsze warunki życiowe. Nie określa jednak limitu wieku, do którego można skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego.

Odwrócony kredyt hipoteczny to nie to samo co odwrócona hipoteka. Jest ona bowiem umową cywilną. Ma charakter umowy zobowiązującej, odpłatnej i wzajemnej a przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy jest przeniesienie własności nieruchomości (wyrok NSA z 6 czerwca2013 roku, sygnatura akt II FSK 1967/11).

Wysokość kredytu

Wysokość kredytu skorelowana jest z rynkową wartością nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. By ją określić należy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż projekt ustawy nie określa, kto ma ponieść koszty wyceny. Zabezpieczenie stanowi więc hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub określonym prawie do nieruchomości.

Forma umowy

Umowa kredytu hipotecznego musi zostać sporządzona w formie pisemnej. Jej treść powinna obejmować m.in.: rodzaj kredytu, jego całkowitą wysokość, wartość nieruchomości, wskazanie strony, która będzie płacić za wycenę nieruchomości, oprocentowanie kredytu, terminy i wysokość ustalonych kwot do wypłaty (jednorazowo czy w ratach).

Polecamy serwis: Prawa seniora

Śmierć kredytobiorcy

Śmierć kredytobiorcy przed spłaceniem zobowiązania powoduje, że własność nieruchomości przechodzi na bank. Jeśli spadkobiercy zdecydują się na spłatę zobowiązania, wówczas własność nieruchomości przechodzi na nich. Formalności w tym zakresie należy dopełnić w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy. Istnieje również możliwość przedterminowej spłaty kredytu.

Podstawa prawna:

  • projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym,
  • wyrok NSA z 6 czerwca2013 roku, (sygnatura akt II FSK 1967/11),
  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939).
Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...