REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Fundusz Hipoteczny Familia
Odwrócona hipoteka czy zamiana mieszkania?
Odwrócona hipoteka czy zamiana mieszkania?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

REKLAMA

Wielu seniorów w Polsce żyje na skraju ubóstwa, muszą liczyć każdy grosz, by starczyło im od pierwszego do początku następnego miesiąca. Nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, co powoduje, że zmuszeni są czekać  na wizytę u lekarza nawet kilka miesięcy. Sytuacja ta w najbliższym czasie może się jedynie jeszcze pogorszyć. Nie wolno nam zapominać o podwyżkach za prąd, gaz czy wodę, które mocno nadszarpną budżet każdego Polaka, a w szczególności emerytów i biedniejszą część społeczeństwa. Seniorom, którzy mają do rozdysponowania od 900 do 1500 złotych miesięcznie ciężko łączyć koniec z końcem. Codzienne wydatki pochłaniają większość ich budżetu domowego. Żeby zaoszczędzić jakiś grosz na własne potrzeby, muszą mocno zaciskać pasa. Tak wygląda życie emeryta w Polsce. Jednak patrząc na seniorów z innych krajów Europy okazuje się, że  wcale nie musi tak być.

REKLAMA

Spójrzmy na naszych sąsiadów, Niemców, Węgrów czy Brytyjczyków. U nich sytuacja emeryta nie jest tak katastrofalna. Co jest konsekwencją nie tylko wyższych zarobków, lepszych świadczeń dodatkowych w postaci ulg podatkowych, ale również otwarcia rynku na  różne nowe instrumenty finansowe, miedzy innymi na usługę odwróconej  hipoteki dla seniorów. Pomysł  ten  zrodził się w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych i spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony osób starszych również w Europie. W Polsce produkt ten również jest już dostępny od 2009 roku. Jest oferowany między innymi przez takie firmy jak Fundusz  Hipoteczny Familia SA , Fundusz Hipoteczny DOM czy CFH. Jako rozwiązanie alternatywne dla usługi  odwróconej hipoteki jako renty  dożywotniej  proponowane jest przez firmy obrotu nieruchomościami zamiana mieszkania poprzez sprzedaż i kupno mniejszego  lokalu.

Zobacz też: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że lokale,  w których mieszkają seniorzy to w większości lokale o powierzchni od 20  do 60 metrów kwadratowych, bo to był metraż nieruchomości powstających w czas PRL-u. Trudno sobie zatem wyobrazić kupno jeszcze mniejszego lokalu przez seniora. W tej sytuacji obrót na rynku mieszkaniowym o metrażu około 20-40m2 jest znikomy, znacznie częściej można spotkać się z ofertą wynajmu niż sprzedaży.

Ceny mieszkań o powierzchni ok.30m2 w Warszawie to koszt rzędu 250-300 tys. złotych. Mieszkania o większym metrażu, tj. do 60m2 to już wydatek około 450-800 tys. złotych, jak można przeczytać na stronie Stołecznego Centrum Nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Hipoteka odwrócona - aspekty prawne

REKLAMA

Inwestorzy ponadto radzą seniorom odkładać resztę uzyskanych ze sprzedaży funduszy na lokaty. Jednak i to budzi wiele wątpliwości. Osoba po 65 roku życia, a już na pewno 70-letnia nie będzie ryzykowała tzw. lokaty długoterminowej, nie wiedząc, czy dożyje wypłaty pieniędzy. Z kolei lokaty krótkoterminowe mają bardzo zmienne i niskie oprocentowanie. W konsekwencji senior może osiągnąć bardzo małe zyski z odłożonej kwoty. Na jednym z forów internetowych użytkownik wyliczył miesięczne odsetki 1055 złotych od kwoty 133 000 złotych przy lokacie na 5%. Po odjęciu podatku Belki wyszło mu na czysto około 450 złotych. Jest to kwota zdecydowanie mniejsza niż tą, którą emeryt może otrzymać jako świadczenie  renty dożywotniej, którego dodatkowym plusem jest fakt, że jest ono wypłacane dożywotnio i indywidualnie ustalane w zależności od wieku i płci.

Pozostaje jeszcze kwestia przyzwyczajenia. Osoba w wieku  70-80 lat, rzadko jest gotowa na przeprowadzkę, a co za tym idzie, zmianę środowiska, przyzwyczajeń, pożegnania ludzi, z którymi żyła większość swojego życia. Poza tym odwrócona hipoteka daje emerytowi szansę pozostania we własnym mieszkaniu, w którym jest się już zakorzeniony, jaki i również często dodatkowe pakiety opiekuńcze.

Sprzedaż i kupno nowego mieszkania może i jest dobrym rozwiązaniem, ale nie dla seniorów, którzy  chcą pozyskać stałe dochody miesięczne do końca życia i pozostać w swoim mieszkaniu i swoim środowisku,  i czuć się bezpiecznie, bo ich roszczenie do funduszu zabezpieczone jest wpisem w Księdze wieczystej  - zauważa Maria Schicht, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia SA. 

Zobacz serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA