REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fundusz Hipoteczny Familia
Odwrócona hipoteka czy zamiana mieszkania?
Odwrócona hipoteka czy zamiana mieszkania?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

REKLAMA

Wielu seniorów w Polsce żyje na skraju ubóstwa, muszą liczyć każdy grosz, by starczyło im od pierwszego do początku następnego miesiąca. Nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, co powoduje, że zmuszeni są czekać  na wizytę u lekarza nawet kilka miesięcy. Sytuacja ta w najbliższym czasie może się jedynie jeszcze pogorszyć. Nie wolno nam zapominać o podwyżkach za prąd, gaz czy wodę, które mocno nadszarpną budżet każdego Polaka, a w szczególności emerytów i biedniejszą część społeczeństwa. Seniorom, którzy mają do rozdysponowania od 900 do 1500 złotych miesięcznie ciężko łączyć koniec z końcem. Codzienne wydatki pochłaniają większość ich budżetu domowego. Żeby zaoszczędzić jakiś grosz na własne potrzeby, muszą mocno zaciskać pasa. Tak wygląda życie emeryta w Polsce. Jednak patrząc na seniorów z innych krajów Europy okazuje się, że  wcale nie musi tak być.

REKLAMA

Spójrzmy na naszych sąsiadów, Niemców, Węgrów czy Brytyjczyków. U nich sytuacja emeryta nie jest tak katastrofalna. Co jest konsekwencją nie tylko wyższych zarobków, lepszych świadczeń dodatkowych w postaci ulg podatkowych, ale również otwarcia rynku na  różne nowe instrumenty finansowe, miedzy innymi na usługę odwróconej  hipoteki dla seniorów. Pomysł  ten  zrodził się w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych i spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony osób starszych również w Europie. W Polsce produkt ten również jest już dostępny od 2009 roku. Jest oferowany między innymi przez takie firmy jak Fundusz  Hipoteczny Familia SA , Fundusz Hipoteczny DOM czy CFH. Jako rozwiązanie alternatywne dla usługi  odwróconej hipoteki jako renty  dożywotniej  proponowane jest przez firmy obrotu nieruchomościami zamiana mieszkania poprzez sprzedaż i kupno mniejszego  lokalu.

Zobacz też: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że lokale,  w których mieszkają seniorzy to w większości lokale o powierzchni od 20  do 60 metrów kwadratowych, bo to był metraż nieruchomości powstających w czas PRL-u. Trudno sobie zatem wyobrazić kupno jeszcze mniejszego lokalu przez seniora. W tej sytuacji obrót na rynku mieszkaniowym o metrażu około 20-40m2 jest znikomy, znacznie częściej można spotkać się z ofertą wynajmu niż sprzedaży.

Ceny mieszkań o powierzchni ok.30m2 w Warszawie to koszt rzędu 250-300 tys. złotych. Mieszkania o większym metrażu, tj. do 60m2 to już wydatek około 450-800 tys. złotych, jak można przeczytać na stronie Stołecznego Centrum Nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Hipoteka odwrócona - aspekty prawne

REKLAMA

Inwestorzy ponadto radzą seniorom odkładać resztę uzyskanych ze sprzedaży funduszy na lokaty. Jednak i to budzi wiele wątpliwości. Osoba po 65 roku życia, a już na pewno 70-letnia nie będzie ryzykowała tzw. lokaty długoterminowej, nie wiedząc, czy dożyje wypłaty pieniędzy. Z kolei lokaty krótkoterminowe mają bardzo zmienne i niskie oprocentowanie. W konsekwencji senior może osiągnąć bardzo małe zyski z odłożonej kwoty. Na jednym z forów internetowych użytkownik wyliczył miesięczne odsetki 1055 złotych od kwoty 133 000 złotych przy lokacie na 5%. Po odjęciu podatku Belki wyszło mu na czysto około 450 złotych. Jest to kwota zdecydowanie mniejsza niż tą, którą emeryt może otrzymać jako świadczenie  renty dożywotniej, którego dodatkowym plusem jest fakt, że jest ono wypłacane dożywotnio i indywidualnie ustalane w zależności od wieku i płci.

Pozostaje jeszcze kwestia przyzwyczajenia. Osoba w wieku  70-80 lat, rzadko jest gotowa na przeprowadzkę, a co za tym idzie, zmianę środowiska, przyzwyczajeń, pożegnania ludzi, z którymi żyła większość swojego życia. Poza tym odwrócona hipoteka daje emerytowi szansę pozostania we własnym mieszkaniu, w którym jest się już zakorzeniony, jaki i również często dodatkowe pakiety opiekuńcze.

Sprzedaż i kupno nowego mieszkania może i jest dobrym rozwiązaniem, ale nie dla seniorów, którzy  chcą pozyskać stałe dochody miesięczne do końca życia i pozostać w swoim mieszkaniu i swoim środowisku,  i czuć się bezpiecznie, bo ich roszczenie do funduszu zabezpieczone jest wpisem w Księdze wieczystej  - zauważa Maria Schicht, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia SA. 

Zobacz serwis: Prawa seniora

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

ePraca: nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców, od II kwartału 2025 r. Jest ustawa

Technologia zmienia rynek pracy coraz bardziej. Od jakiegoś czasu można szukać pracy w aplikacji ePraca. Aplikacja do łatwego zainstalowania na telefon jest nowoczesnym narzędziem, dla tych którzy chcą zmienić czy szukają pracy. Co ważne, w związku ze zmianami ustawowymi, a konkretnie w związku z uchwaleniem ustawy o rynku pracy, w zakresie portalu i aplikacji ePraca został uregulowany nowy obowiązek zgłaszania ofert pracy przez pracodawców - ale których?

Prezydent zdecydował: Gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów. Zmiana ważnego terminu dla właścicieli nieruchomości i koniec z bezterminowymi decyzjami o warunkach zabudowy

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2025 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmianę ważnego dla właścicieli nieruchomości (i gmin) terminu w zakresie reformy planowania przestrzennego. W związku z ww. reformą – już niebawem – miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy. Nie zmienia się jednak termin na wydawanie bezterminowych decyzji o warunkach zabudowy, na uzyskanie których pozostało już niewiele czasu.

Wielki Piątek w Kościele katolickim: Jest to dzień postu ścisłego. Jakie są uroczystości?

W Wielki Piątek Kościół katolicki nie sprawuje się mszy świętej. W świątyniach celebrowana jest liturgia Męki Pańskiej, trwa adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć przez uklęknięcie – jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa. Jest to dzień postu ścisłego.

REKLAMA

QUIZ. Życie codzienne czasów PRL. Prawda czy fałsz? Na ostatnim pytaniu na pewno się wyłożysz
Ten quiz jest bardzo sentymentalny. Małe, ciasne, ale własne mieszkanie, kolejki po mięso czy papier toaletowy, zdobywane cudem produkty, bo akurat "rzucili do sklepu". Tak właśnie wyglądało życie codzienne czasów PRL. Sprawdźcie czy pamiętacie tamte czasy.
Wielki Piątek 2025: O której Droga Krzyżowa w Watykanie? Papież Franciszek autorem rozważań

Wielki Piątek 2025 to jedno z najważniejszych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Tego dnia katolicy na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Szczególną uwagę wiernych przyciągają uroczystości w Watykanie, zwłaszcza wieczorna Droga Krzyżowa przy Koloseum, której rozważania w tym roku przygotował sam papież Franciszek.

Wojsko może zająć Twoją nieruchomość oraz samochód i to nie tylko w razie ogłoszenia mobilizacji lub podczas wojny, ale również w czasie pokoju, a za utrudnianie – grozi grzywna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie uprawnienia posiada wojsko względem naszych nieruchomości i samochodów – i to nie tylko w sytuacji wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego, ogłoszenia mobilizacji albo w czasie wojny, ale również w czasie pokoju. Do zajęcia przez wojsko domu, w czasie pokoju, może dojść np. w celu zakwaterowania żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe, a pojazd wojsko może zarekwirować w ramach zwalczania klęski żywiołowej. Za niestosowanie się do decyzji dowódcy wojskowego w sprawie zajęcia nieruchomości, jak również za uniemożliwianie lub utrudnianie wojsku korzystania z zajętej nieruchomości – grozi 5 tys. zł grzywny. W związku z niepewną sytuacją geopolityczną – warto znać poniższe zasady.

Czy Polacy będą mniej pracować? Ministerstwo: rozwiązania muszą być "szyte na miarę"

Krótszy tydzień pracy już na horyzoncie? Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że już wkrótce przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy. Czy czterodniowy tydzień pracy stanie się nowym standardem w Polsce?

REKLAMA

79, 87, 92 punkty. Ile wynosi świadczenie wspierające od marca 2025 r.?

Komu przysługuje świadczenie wspierające w 2025 r. i ile wynosi? Jak przyznawane są punkty? Prezentujemy najważniejsze informacje i przykładowe kwoty dla poszczególnych progów.

Spadki: Gminy mają prawo przejąć pieniądze zmarłego. Już po dwóch latach

Zmarł Twój krewny. Miał konto w banku. Przeoczyłeś to. Gmina ma prawo przejąć te pieniądze. Procedura zaczyna się dwa lata. Termin liczymy od dnia kiedy bank dowiedział się o śmierci posiadacza rachunku bankowego. Gmina ma prawo do zabrania tych pieniędzy.

REKLAMA