REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fundusz Hipoteczny Familia
Odwrócona hipoteka czy zamiana mieszkania?
Odwrócona hipoteka czy zamiana mieszkania?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

REKLAMA

Wielu seniorów w Polsce żyje na skraju ubóstwa, muszą liczyć każdy grosz, by starczyło im od pierwszego do początku następnego miesiąca. Nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej, co powoduje, że zmuszeni są czekać  na wizytę u lekarza nawet kilka miesięcy. Sytuacja ta w najbliższym czasie może się jedynie jeszcze pogorszyć. Nie wolno nam zapominać o podwyżkach za prąd, gaz czy wodę, które mocno nadszarpną budżet każdego Polaka, a w szczególności emerytów i biedniejszą część społeczeństwa. Seniorom, którzy mają do rozdysponowania od 900 do 1500 złotych miesięcznie ciężko łączyć koniec z końcem. Codzienne wydatki pochłaniają większość ich budżetu domowego. Żeby zaoszczędzić jakiś grosz na własne potrzeby, muszą mocno zaciskać pasa. Tak wygląda życie emeryta w Polsce. Jednak patrząc na seniorów z innych krajów Europy okazuje się, że  wcale nie musi tak być.

REKLAMA

Spójrzmy na naszych sąsiadów, Niemców, Węgrów czy Brytyjczyków. U nich sytuacja emeryta nie jest tak katastrofalna. Co jest konsekwencją nie tylko wyższych zarobków, lepszych świadczeń dodatkowych w postaci ulg podatkowych, ale również otwarcia rynku na  różne nowe instrumenty finansowe, miedzy innymi na usługę odwróconej  hipoteki dla seniorów. Pomysł  ten  zrodził się w latach 80-tych w Stanach Zjednoczonych i spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony osób starszych również w Europie. W Polsce produkt ten również jest już dostępny od 2009 roku. Jest oferowany między innymi przez takie firmy jak Fundusz  Hipoteczny Familia SA , Fundusz Hipoteczny DOM czy CFH. Jako rozwiązanie alternatywne dla usługi  odwróconej hipoteki jako renty  dożywotniej  proponowane jest przez firmy obrotu nieruchomościami zamiana mieszkania poprzez sprzedaż i kupno mniejszego  lokalu.

Zobacz też: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że lokale,  w których mieszkają seniorzy to w większości lokale o powierzchni od 20  do 60 metrów kwadratowych, bo to był metraż nieruchomości powstających w czas PRL-u. Trudno sobie zatem wyobrazić kupno jeszcze mniejszego lokalu przez seniora. W tej sytuacji obrót na rynku mieszkaniowym o metrażu około 20-40m2 jest znikomy, znacznie częściej można spotkać się z ofertą wynajmu niż sprzedaży.

Ceny mieszkań o powierzchni ok.30m2 w Warszawie to koszt rzędu 250-300 tys. złotych. Mieszkania o większym metrażu, tj. do 60m2 to już wydatek około 450-800 tys. złotych, jak można przeczytać na stronie Stołecznego Centrum Nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Hipoteka odwrócona - aspekty prawne

REKLAMA

Inwestorzy ponadto radzą seniorom odkładać resztę uzyskanych ze sprzedaży funduszy na lokaty. Jednak i to budzi wiele wątpliwości. Osoba po 65 roku życia, a już na pewno 70-letnia nie będzie ryzykowała tzw. lokaty długoterminowej, nie wiedząc, czy dożyje wypłaty pieniędzy. Z kolei lokaty krótkoterminowe mają bardzo zmienne i niskie oprocentowanie. W konsekwencji senior może osiągnąć bardzo małe zyski z odłożonej kwoty. Na jednym z forów internetowych użytkownik wyliczył miesięczne odsetki 1055 złotych od kwoty 133 000 złotych przy lokacie na 5%. Po odjęciu podatku Belki wyszło mu na czysto około 450 złotych. Jest to kwota zdecydowanie mniejsza niż tą, którą emeryt może otrzymać jako świadczenie  renty dożywotniej, którego dodatkowym plusem jest fakt, że jest ono wypłacane dożywotnio i indywidualnie ustalane w zależności od wieku i płci.

Pozostaje jeszcze kwestia przyzwyczajenia. Osoba w wieku  70-80 lat, rzadko jest gotowa na przeprowadzkę, a co za tym idzie, zmianę środowiska, przyzwyczajeń, pożegnania ludzi, z którymi żyła większość swojego życia. Poza tym odwrócona hipoteka daje emerytowi szansę pozostania we własnym mieszkaniu, w którym jest się już zakorzeniony, jaki i również często dodatkowe pakiety opiekuńcze.

Sprzedaż i kupno nowego mieszkania może i jest dobrym rozwiązaniem, ale nie dla seniorów, którzy  chcą pozyskać stałe dochody miesięczne do końca życia i pozostać w swoim mieszkaniu i swoim środowisku,  i czuć się bezpiecznie, bo ich roszczenie do funduszu zabezpieczone jest wpisem w Księdze wieczystej  - zauważa Maria Schicht, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia SA. 

Zobacz serwis: Prawa seniora

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

Stracisz prawo jazdy od razu w całej UE. Cyfrowe prawo jazdy, samoocena zdrowia i nowe surowsze przepisy. Kiedy zmiany wejdą w życie?

W Unii Europejskiej na ukończeniu są prace nad pakietem reform, które na nowo definiują zasady przyznawania i respektowania prawa jazdy we wspólnocie. Ich skutki będą odczuwalne przez kierowców, jak i firmy transportowe. Jedną z najważniejszych zmian jest wzajemnie uznawanie orzeczeń o zakazie prowadzenia pojazdów. Oznacza to, że utrata prawa jazdy w jednym kraju członkowskim będzie automatycznie skutkować zakazem jazdy w całej Unii. Ale to nie jedyna nowość. Co konkretnie się zmieni i na jakich zasadach? Co to oznacza dla kierowców i przewoźników?

REKLAMA

Darowizna lub spadek? Wprowadzają w błąd, a później słono za to płacimy

Uwaga na oszustwa! Mieszkanka powiatu karkonoskiego straciła niemal 64 tysiące złotych, wierząc w fałszywą darowiznę od rzekomej obywatelki Czech.

Ukraina wybiera Trzaskowskiego jako najbezpieczniejszego kandydata na prezydenta Polski w 2025 r.

Ukraina jest bardzo zainteresowana wyborami prezydenckimi w Polsce. Jak elity ukraińskie oceniają pierwszą trójkę kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Okazuje się, że Rafał Trzaskowski to ich zdaniem najbezpieczniejsza opcja. Dlaczego? Tłumaczy politolog dr Łukasz Adamski.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? [Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r.]

Zmiany w naliczaniu stażu pracy od 1 stycznia 2026 r. Co z umowami cywilnoprawnymi? Projekt nowelizacji z 7 kwietnia 2025 r. Projekt ten ma na celu zmiany dotyczące rozszerzenia form zatrudnienia, które wliczać się będą do stażu pracy.

DGP Magazyn na Majówkę

Magazyn na Majówkę „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) to wyjątkowe wydanie przygotowane z myślą o dłuższym, majówkowym weekendzie – 74 strony interesujących treści w kolorowej oprawie. Tematy ważne, kontrowersyjne i odważne dla wszystkich ciekawych świata czytelników.

REKLAMA

1 maja i tyle pytań: Co to za święto? Czy 1 maja wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa?

1 maja i tyle pytań: co to za święto? Czy 1 maja jest wolne od pracy? Czy 1 maja msza święta jest obowiązkowa? Czy 1 maja to święto kościelne? Skąd się wzięło święto 1 maja? Warto znać odpowiedzi na powyższe pytania, ale warto też w tym szczególnym momencie zgłębić istotę pracy zawartą Konstytucji RP ale i poznać bliżej podstawowe zasady prawa pracy. Może to też dobry czas, żeby poprosić o podwyżkę, czy też po prostu dać ją pracownikom.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich: Co się wydarzy?

Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach będą się odbywać spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty.

REKLAMA