REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Fundusz Hipoteczny Familia
Odwrócony kredyt hipoteczny to instytucja znana w UE, która daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe i uniezależnić się od pomocy rodziny.
Odwrócony kredyt hipoteczny to instytucja znana w UE, która daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe i uniezależnić się od pomocy rodziny.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego, 29 czerwca 2011 roku, w dwa tygodnie po krakowskiej konferencji o odwróconej hipotece, stworzyła raport na temat mankamentów ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Jego upublicznienie może mieć wpływ na rozpoczęcie debaty o odwróconej hipotece i rencie dożywotniej. Pytanie czy tak się stanie?

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja na rzecz Kredytu Hipotecznego powstała w 1991 roku z inicjatywy ówczesnego Ministra Finansów. Jej skład tworzą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Narodowego Banku Polskiego oraz reprezentanci 16 banków i szeregu instytucji finansowych. Misją fundacji jest wspieranie budowy systemu kredytów hipotecznych w naszym kraju.

Raport na temat ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, przedstawiony przez Fundację na rzecz Kredytu Hipotecznego, potwierdza wątpliwości, jakie pojawiły się podczas konferencji o odwróconej hipotece, która odbyła się 13 czerwca w Krakowie. Cel powstania raportu w pełni oddaje wypowiedź Prezes Agnieszki Tułodzieckiej - konieczne jest doprecyzowanie czy też bezpośrednie odniesienie się w założeniach do kilku fundamentalnych kwestii, których pominięcie w ostatecznej wersji ustawy będzie skutkować brakiem należytej ochrony interesów zarówno seniorów (…) jak i banków.

Zobacz również: Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

REKLAMA

Raport wskazuje szereg nieprecyzyjnych sformułowań, które występują w opublikowanym przez MF projekcie ustawy z dnia 26 kwietnia 2011 roku. Fundacja zwraca uwagę m.in. na potrzebę wprowadzenia wymogu konsultacji z doradcą przed zaciągnięciem odwróconego kredytu hipotecznego. Pełne informacja na temat oferty powinna zostać udostępniona seniorom, by mogli poznać oni wszystkie jej zalety i wady. Podobna broszura ukazała się już na rynku – podczas Targów Golden Age 50+, które odbyły się w Warszawie pod koniec maja, FH Familia udostępniał emerytom materiały informacyjne wraz z poradnikiem finansowym. Istotne wydaje się również doprecyzowanie terminu „rozporządzanie”. Ustawa przewiduje, że kredytobiorca może zobowiązać się do nierozporządzania nieruchomością obciążoną hipoteką. Niezastosowanie się do tego może skutkować rozwiązaniem umowy, a tym samym utraceniem przez seniora świadczenia w ramach odwróconego kredytu hipotecznego. Dookreślenie słowa „rozporządzanie” wydaje się w tej sytuacji niezbędne. Na uwagę zasługuje także komentarz Fundacji poruszający kwestię świadczeń socjalnych. Senior, którego miesięczne dochody są niskie, ma ustawowo prawo do przywilejów socjalnych, m.in. do zniżki czynszowej. Jeżeli świadczenia z tytułu odwróconego kredytu hipotecznego zostałyby uznane za dochód osoby starszej, wówczas utraciłaby ona prawo do ulg. Fundacja w tym miejscu postuluje, by rozdzielić świadczenie od emerytury, by tym samym senior mógł zachować prawo do upustów. Tylko w takim wypadku odwrócony kredyt hipoteczny będzie spełniał swoją funkcję, to jest faktycznie poprawiał sytuację finansową kredytobiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to zaledwie kilka z poruszonych przez Fundację kwestii, ale już po analizie wyżej wymienionych można dostrzec, że ustawa wymagać będzie szeregu poprawek. Ustawa z pewnością nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy prawdopodobnie będą zmuszeni poczekać jeszcze kilka kolejnych miesięcy na odwrócony kredyt hipoteczny.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Wydaje się jednak, że teraz znacznie bardziej potrzebna jest społeczeństwu rzetelna debata na temat modelu sprzedażowego i kredytowego odwróconej hipoteki – zwraca uwagę Maria Schicht, FH Familia. W Polsce często pomija się kwestię występowania dwóch typów odwróconej hipoteki, tymczasem w innych krajach występują one obok siebie. Taki wariant nie tylko sprawdza się doskonale, ale też daje seniorom możliwość wyboru oferty, która najpełniej odpowiadałaby ich wymaganiom. W Polsce natomiast daje się zaobserwować nobilitację modelu kredytowego kosztem sprzedażowego. Jest to z niekorzyścią dla emerytów, ponieważ nie są oni w pełni informowani o dostępnych im produktach i instrumentach finansowych.

Najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji byłoby zorganizowanie cyklu wykładów, które przybliżyłyby społeczeństwu, a w szczególności osobom po 60 roku życia, zagadnienie odwróconej hipoteki i renty dożywotniej. Pytanie tylko, kto mógłby i chciałby podjąć się podobnego zadania.

Zobacz serwis: Hipoteka odwrócona

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA