Wielu seniorów nieprzychylnie patrzy na odwróconą hipotekę z obawy, że mogliby utracić miejsce zamieszkania. Dla nas wszystkich ważne jest, by mieć swój własny kąt, który znamy i lubimy. Czy jednak faktycznie mają się czego oni obawiać?
Odwrócona hipoteka powstała z myślą o seniorach, więc jej głównym założeniem jest zapewnienie osobie starszej komfortowego życia na emeryturze. Pomysł ten sprawdza się już w szeregu krajów Unii Europejskiej oraz Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce seniorzy coraz chętniej decydują się na tego typu rozwiązanie, które faktycznie umożliwia im bardziej radosne życie, a także spełnianie swoich marzeń czy zagraniczne podróże.
Prawo do dożywotniego zamieszkania
W myśl tego również jednym z kluczowych założeń oferty odwróconej hipoteki jest zapewnienie seniorowi prawa do dożywotniego zamieszkania w swoim mieszkaniu czy domu. Mimo że emeryt, zgodnie z umową, przenosi prawo własności do nieruchomości na fundusz, pozostaje w swoim mieszkaniu do końca życia.
Gwarantem jego prawa jest wpis w III dziale księgi wieczystej. Dodatkowo niektóre fundusze zobowiązują się w akcie notarialnym do niewynajmowania ani niesprzedawania nieruchomości za życia seniora.
Przy odwróconej hipotece senior ma gwarancję, że końca życia będzie mieszkał w swoim mieszkaniu.
Prawo do dożywotniego zamieszkania nie wygasa nawet z chwilą ogłoszenia upadłości przez fundusz.
Zobacz: Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?
Senior nie musi się więc obawiać, że po podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym, zostanie nagle zmuszony do opuszczenia swojego mieszkania. Jego prawo do jego użytkowania jest zabezpieczone prawnie i zapisane w akcie notarialnym.
Prawa seniora są gwarantowane wpisem do księgi wieczystej. Senior mieszka w domu do końca swojego życia, pomimo, iż w ramach odwróconej hipoteki przenosi własność nieruchomości na fundusz.
Zobacz serwis: Prawa seniora