Umowa zawierana w formie aktu notarialnego, który senior podpisuje z funduszem hipotecznym jest jasna i przejrzysta, a przede wszystkim całkowicie zabezpiecza prawa osoby starszej.
Umowa zawarta z funduszem hipotecznym ma charakter cywilno-prawny, opiera się na określonych artykułach z Kodeksu cywilnego. Fundusze hipoteczne oferują w modelu sprzedażowym odwróconą hipotekę w oparciu o przepisy renty dożywotniej i dożywocia.
Renta dożywotnia
Odwrócona hipoteka może być oferowana w formie renty dożywotniej, na podstawie art. 903 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią tego przepisu przez umowę renty (dożywotniej) jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu, co gwarantuje emerytom stały miesięczny dopływ gotówki.
Do renty ustanowionej za wynagrodzeniem stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży art. 906 § 1 Kodeksu cywilnego. Takie też rozwiązanie przeważa w modelu sprzedażowym w innych krajach Unii Europejskiej.
Zobacz: Odwrócona hipoteka – dla kogo?
Jak chronieni są seniorzy?
Fundusze hipoteczne starają się jak najlepiej chronić interesy emerytów, którzy decydują się na zawarcie z nimi umowy. Jasno podkreślają, że ich celem jest polepszenie seniorowi warunków życia poprzez dostarczanie dożywotnio świadczeń pieniężnych.
Istotnym zabezpieczeń praw seniora są gwarancje:
• prawo dożywotniego zamieszkania – wpis w dziale III księgi wieczystej;
• ustanowienie hipoteki umownej odpowiadającej wartości nieruchomości – wpis w dziale IV księgi wieczystej.
Przy odwróconej hipotece senior ma prawo dożywotniego zamieszkania w nieruchomości, co zostaje ujawnione w księdze wieczystej.
W przypadku upadłości fundusz hipoteczny jest zobowiązany do poddania się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt. 5 Kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny i umożliwia wszczęcie egzekucji przeciwko funduszowi.
Senior, który zdecyduje się na podpisanie aktu notarialnego z określonym fundusze hipotecznym, powinien porównać oferty funduszy bo różnią się one nie tylko wysokością wypłacanej renty ale tez zabezpieczeniem prawnymi jak i dodatkowymi pakietami usług.
Zobacz serwis: Prawa seniora