Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?
REKLAMA
REKLAMA
Istota
Hipoteka odwrócona polega na zrzeczeniu się właściciela prawa do własności nieruchomości po jego śmierci. Za to zrzeczenie taki właściciel otrzymuje comiesięczną lub jednorazową wypłatę. Z hipoteki odwróconej mogą skorzystać zarówno małżonkowie jak i osoby samotne. Wymogiem jest określony wiek osoby ubiegającej się o taki kredyt.
REKLAMA
Przy podpisywaniu umowy hipoteki odwróconej nie trzeba wykazywać zdolności kredytowej.
Jest to kredyt, który zabezpieczony jest na wartości posiadanej nieruchomości. Nie wymaga on żadnych miesięcznych spłat. Stanowi odwrotność standardowego kredytu hipotecznego. Kredytobiorca, przez cały okres trwania kredytu, pozostaje właścicielem nieruchomości, która jest przedmiotem umowy.
Przychody
Comiesięczna wypłata jaką uzyska kredytobiorca odwrotnego kredytu hipotecznego nie jest wliczana do dochodu uprawniającego do świadczeń w ramach pomocy społecznej. Od uzyskanych środków nie trzeba również płacić podatków.
Zobacz również: Mieszkanie za utrzymanie - dla kogo umowa dożywocia?
Ochrona spadkobierców
W wypadku gdy kredytobiorca odwrotnej hipoteki umrze w krótkim czasie po zawarciu umowy jego spadkobiercy objęci są ochroną. Przez czas obowiązywania umowy bank wypłacił stronie bardzo małą kwotę i istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank przejąłby nieruchomość za bezcen. By nie dochodziło do takich nadużyć spadkobiercy zmarłego będą mieli pół roku na ewentualne spłacenie kredytu. Bank musi poinformowania ich o takiej możliwości za pośrednictwem ogłoszenia w prasie oraz na swojej stronie internetowej. Jeśli w przewidzianym okresie spadkobiercy nie spłacą kredytu, nieruchomość stanie się własnością banku.
Obowiązki
Wraz z hipoteką odwróconą u osoby, która się na nią zdecydowała, pojawia się obowiązek utrzymania nieruchomości w należytym stanie. Do obowiązków zalicza się również opłacanie podatku i czynszu, wykonywanie remontów, a także ubezpieczanie nieruchomość od zdarzeń losowych.
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat